Reklama

Dzielnica Dąbrówka

Opublikowano:
Autor:

Dzielnica Dąbrówka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj prezentujemy kolejną dzielnicę Sanoka. Tym razem jest to Dąbrówka. Niegdyś była to wieś, która powstała z połączenia dwóch osad Dąbrówki Polskiej i Ruskiej. Obecnie stanowi integralną część Sanoka.

Dąbrówka jest położona w zachodniej części miasta, na Pogórzu Bukowskim, przy drodze krajowej nr 28. Początkowo była osadą niemiecką, później polską. Po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumencie z 1523 roku pod nazwą „Dąmbrowka”. Przez wieki w nazwie miała przydomek „Niemiecka”. Dopiero od XVIII wieku zmieniono go na „Polska”.

Na przełomie XIX i XX wieku obszar dzielnicy należał do Aleksandra Mniszka-Tchorznickiego. Ziemianin był właścicielem m.in. parku umiejscowionego przy ulicy 1000-lecia. Powyżej cerkwi św. Dymitra znajduje się zabytkowa kaplica grobowa rodzin Rylskich i Tchorznickich.

Jedna z części obecnej dzielnicy, Dąbrówka Polska, rozpościerała się między Stróżnią a Glinicami. W 1948 roku osadę połączono z Dąbrówką Ruską. W 1962 roku wieś Dąbrówkę przyłączono do Sanoka. Tym samym stała się dzielnicą miasta i powiększyła jego obszar o ponad 2000 ha.

Więcej w 44 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE