Reklama

Dni Feliksa Nowowiejskiego

Opublikowano:
Autor:

Dni Feliksa Nowowiejskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wszyscy znamy "Rotę" Marii Konopnickiej, ale wielu nie wie, że muzykę do niej skomponował Feliks Nowowiejski, wybitny kompozytor, dyrygent, pedagog, organista, wirtuoz. Jego osobie i twórczości poświęcone były Dni Feliksa Nowowiejskiego w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Sanoku, które rozpoczęły się 2 marca.

To właśnie Nowowiejski poprowadził pierwsze wykonanie "Roty" w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem, w Krakowie 15 lipca 1910 r. W przekonaniu o szczególnym dorobku tego kompozytora, który "wywarł wpływ na kulturę muzyczną całego świata, a w szczególności Polski", Sejm RP ustanowił go patronem roku 2016, kiedy to przypadała siedemdziesiąta rocznica jego śmierci; w bieżącym roku mija zaś 140-lecie urodzin.

Program PSM w Sanoku tego dnia obejmował cały blok imprez, poczynając od konferencji naukowej pt. "Feliks Nowowiejski - nasz narodowy kompozytor", którą otworzył Andrzej Smolik, dyrektor sanockiej szkoły, a poprowadziła Elżbieta Przystasz. Różne aspekty twórczości wybitnego Polaka omawiali: Monika Brewczak, Tomasz Tarnawczyk i Łukasz Kot.

Po południu odbyło się seminarium chóralne poświęcone elementom techniki wokalnej w pracy nad przygotowaniem wybranych kompozycji Feliksa Nowowiejskiego. Prowadził je gość specjalny imprezy – Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, ucząca również w PWSZ w Sanoku, pomysłodawczyni i inicjatorka Roku Feliksa Nowowiejskiego. Przytoczyła ona fragmenty listu intencyjnego w tej sprawie, skierowanego do ministra kultury i dziedzictwa narodowego: "Kompozytor jako autor pieśni patriotycznych przyczynił się do umacniania tożsamości narodowej Polaków, a w niepodległej Polsce wziął udział w tworzeniu i organizowaniu życia artystycznego. (...) Jego liczne i różnorodne dzieła, wykonywane także pod jego batutą, były realizowane na najbardziej znanych scenach świata, a on sam jako wirtuoz występował również na nich. Rok Nowowiejskiego będzie okazją do powrotu do muzycznych miejsc pamięci o kompozytorze i promowania całej polskiej kultury".

Wieczorem sala koncertowa szkoły muzycznej rozbrzmiała występami sanockich chórów, zespołów i solistów pod wspólnym tytułem "Feliks Nowowiejski in memoriam". Wzięły w nim udział: chór dziecięcy PSM I st., zespół wokalny "Soul" i chór żeński "Animato", Chór Kameralny PWSZ w Sanoku, Sanocki Chór Kameralny oraz kwartet dęty PSM II st. Na koncert przybyli goście z Rzeszowa, Brzozowa, Iskrzyni, a także sanoccy melomani, wśród których liczną grupę stanowili słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli "nasza najwierniejsza publiczność" – jak ich przywitał prowadzący koncert Tomasz Tarnawczyk. Rozbrzmiewały nuty od prostych pieśni dziecięcych, ludowych, przez dzieła sakralne, aż po utwory nasycone treściami patriotycznymi.

– Miały one swój określony cel, kiedy powstawały i myślę, że dzisiaj się absolutnie nie przewartościowały. Kiedy słyszymy w zakończonym przed chwilą fragmencie kantaty tekst: "My nie chcemy wojny, my chcemy pokoju" - cóż więcej można powiedzieć w XXI wieku, tak bardzo niespokojnym – mówiła na zakończenie Wtorkowska. – Wierzę, że doświadczanie piękna muzyki jest udziałem wszystkich tu zgromadzonych, a koncert dzisiejszy - myślę, że był niezwykle bogaty w formę i treści, choć monograficzny - mogłoby się wydawać z założenia, że będzie monotonny, a myślę, że absolutnie nie miało to miejsca. Ten kalejdoskop zmieniających się młodych artystów - po pierwsze, ale po drugie - to co mogliśmy usłyszeć – podsumowała.

Pod batutą Elżbiety Wtorkowskiej na zakończenie koncertu wszystkie połączone chóry odśpiewały "Rotę". We wspólny śpiew włączyła się, na stojąco, cała widownia.

Organizatorami imprezy były: PSM I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku, PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku, Sanockie Towarzystwo Muzyczne, Szkoła Muzyczna I st. w Dydni oraz Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku. Pokaźny wkład finansowy wniosło Centrum Edukacji Artystycznej. Drugi etap Dni Feliksa Nowowiejskiego odbędzie się 25 kwietnia i poświęcony będzie muzyce organowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE