reklama

Defibrylator na remizie w Dobrej. Ma służyć mieszkańcom i przyjezdnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Facebook/OSP Dobra

Defibrylator na remizie w Dobrej. Ma służyć mieszkańcom i przyjezdnym - Zdjęcie główne

Strażacy z OSP Dobra i sołtys wsi, Anna Dziurdziewicz, która trzyma defibrylator AED | foto Facebook/OSP Dobra

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNiecały miesiąc temu na budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej (gmina Sanok) zamontowano przenośny automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED). To wynik starań strażaków, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców, ale też wczasowiczów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, ma służyć każdemu potrzebującemu.
reklama

Defibrylator AED służy do ratowania życia osoby w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

– Jest to urządzenie wielkości zeszytu A4, w którego wnętrzu znajdują się elektrody. Podłączamy je odpowiednio do ciała osoby potrzebującej. Po podłączeniu urządzenie samo instruuje nas, jak dalej postępować

– mówi Hubert Woźniak, prezes OSP w Dobrej.

Jak działa defibrylator? Przechodzący pomiędzy elektrodami impuls elektryczny napotyka mięsień sercowy. Uwolniona przez urządzenie energia powinna przywrócić prawidłową pracę serca. AED może służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom od 9. roku życia.

reklama


Defibrylator jest umieszczony w specjalnej szafeczce/fot. OSP Dobra

 

Defibrylator został umieszczony w szafeczce na ścianie przy wejściu do remizy.

– Aby z niego skorzystać, wystarczy przekręcić zamek, otworzyć i wyjąć urządzenie.

Do urządzenia jest załączona też instrukcja obsługi. Jego bateria jest wieloletnia, nie wymaga ładowania. Elektrody są jednorazowe, a więc po każdy użyciu trzeba kupić nowe. To koszt ponad 200 zł. Sam defibrylator kosztował 8 tys. zł. Pieniądze udało się zebrać w niecałe dwa tygodnie dzięki mieszkańcom oraz prywatnym firmom.

reklama

Strażacy z Dobrej zdecydowali się na zakup takiego urządzenia z powodu odległości wsi od najbliższego miejsca stacjonowania karetki.

– AED może uratować komuś życie. W naszej miejscowości mieszka sporo osób starszych, oprócz tego w sezonie letnim te okolice odwiedza bardzo wielu wczasowiczów. Dojazd pogotowia ratunkowego do wsi zajmuje ponad pół godziny. To odległość ponad 20 km. A w przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca liczy się czas. Ostatnio, tuż przed zakupem, mieliśmy sytuację, że jedna ze starszych mieszkanek obudziła się w nocy i miała problemy z oddychaniem. Gdy przyjechała karetka, na ratunek było już za późno.

Strażacy planują zorganizować specjalne szkolenie z obsługi defibrylatora dla mieszkańców i wczasowiczów. Drugie takie urządzenie od tygodnia znajduje się w Mrzygłodzie na kościele.

reklama

Dzięki wsparciu gminy Sanok, strażacy mogli zamontować monitoring remizy w Dobrej.

– Sytuacje są różne, a defibrylator ma ratować życie, a nie służyć zabawie. Dzięki kamerze urządzenie mamy na oku.

Strażacy z Dobrej chcąc zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom swojej wsi, starają się też o nowy wóz strażacki. Stary pojazd ma już 40 lat i nie ma na wyposażeniu wody.

– Za każdym razem nasi strażacy muszą wrzucać ciężką pompę do wody. Tylko nie wszędzie jest do niej dostęp. Ostatnio mieli taką sytuację, że mogli tylko bezradnie patrzeć na rozwój wypadków, bo nie byli w stanie nic zrobić. Natomiast w ubiegłym roku udało im się ugasić pożar, tylko dlatego, że obok budynku, który się palił, płynęła rzeczka.

reklama


Strażacy z Dobrej przy swoim wozie strażackim, który ma 40 lat/ Facebook/fot. OSP Dobra


Strażacy szukają więc funduszy i dofinansowania na zakup takiego samochodu. Może być to pojazd, który inna jednostka miałaby na zbyciu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo