reklama

Co robić, gdy dziecko się zgubi? Praktyczne porady z kampanii #zaginioneNIEzapomniane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Policja

Co robić, gdy dziecko się zgubi? Praktyczne porady z kampanii #zaginioneNIEzapomniane - Zdjęcie główne

Wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych zasad, które pomogą Ci szybko wrócić do rodziców czy opiekunów | foto Policja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZgubienie się dziecka to jedna z najtrudniejszych sytuacji, z jakimi może zmierzyć się zarówno maluch, jak i jego rodzice. Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu – na zakupach, podczas festynu, spaceru w parku czy nawet w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci wiedziały, co robić, kiedy nagle stracą z oczu swoich opiekunów. Kampania społeczna #zaginioneNIEzapomniane przypomina, że edukacja i profilaktyka mogą zapobiec tragedii.
reklama

Zachowaj spokój – to podstawa

W chwili, gdy dziecko zorientuje się, że jest samo, najważniejsze jest, aby nie wpadało w panikę. Emocje są naturalne, ale to właśnie spokój pozwala przypomnieć sobie zasady bezpieczeństwa. Warto wcześniej rozmawiać z dzieckiem o takich sytuacjach i zapewniać je, że zgubienie się nie jest jego winą – to może zdarzyć się każdemu, nawet superbohaterom!

Zatrzymaj się i nie odchodź

Pierwszą zasadą, jaką powinno znać każde dziecko, jest:
Zatrzymaj się i nie ruszaj się z miejsca.
To ułatwia rodzicom szybkie odnalezienie dziecka. Wbrew instynktowi, który może podpowiadać „szukaj rodziców”, najlepiej zostać tam, gdzie się ostatnio ich widziało.

Nie chowaj się – to utrudnia odnalezienie

Naturalną reakcją dziecka może być chowanie się z lęku – np. za regałem w sklepie, za drzewem czy w innym zakamarku. Jednak to znacznie utrudnia odnalezienie go przez rodziców lub służby. Dlatego tak ważne jest, by dziecko wiedziało, że nie powinno się ukrywać, lecz zostać widocznym.

reklama

Umówione miejsce spotkania – prosta, ale skuteczna metoda

Rodzice mogą wcześniej ustalić z dzieckiem punkt spotkania na wypadek zagubienia się – np. „Przy fontannie”, „Obok wejścia głównego do sklepu”, „Przy scenie na festynie”. To prosta metoda, która może znacząco ułatwić szybkie odnalezienie dziecka.

Szukaj pomocy u zaufanych dorosłych

Jeśli dziecko czuje się zagubione, powinno wiedzieć, do kogo może podejść po pomoc:

  • osoby w mundurze – policjant, ochroniarz, strażnik miejski,
  • pracownik sklepu (np. przy kasie),
  • rodzina z dziećmi – dorośli z dziećmi są postrzegani jako bezpieczniejsi.

Dziecko powinno powiedzieć wyraźnie, że się zgubiło i poprosić o kontakt z mamą lub tatą. Jeśli zna numer telefonu rodzica – warto go podać lub pokazać zapisany na kartce czy opasce.

reklama

Nie odchodź z nieznajomym

Jedną z kluczowych zasad jest, aby nigdy nie iść nigdzie z osobą, której dziecko nie zna, nawet jeśli zapewnia, że pomoże. Zamiast tego – należy poprosić, by taka osoba zadzwoniła do rodzica lub na Policję. zaufanie powinno być ograniczone – bezpieczeństwo dziecka zawsze na pierwszym miejscu.

Przypomnij dziecku: ono też może być bohaterem

Dzieci warto wzmacniać emocjonalnie, nie straszyć. Warto im powtarzać, że nawet superbohaterowie czasem się gubią, ale potrafią sobie poradzić – i one też dadzą radę, jeśli będą pamiętać zasady.

reklama

Co warto zapamiętać przed wyjściem z domu?

Rodzice mogą pomóc dziecku lepiej przygotować się na ewentualne zagubienie, ucząc je:

  • numeru telefonu do mamy lub taty,
  • jak wyglądają rodzice – w co są dziś ubrani,
  • imienia i nazwiska,
  • adresu zamieszkania.

Dobrą praktyką jest też noszenie przez dziecko bransoletki z numerem telefonu lub wrzucenie karteczki z danymi do kieszeni.

Dla rodziców – rozmawiajmy o bezpieczeństwie

Kampania #zaginioneNIEzapomniane podkreśla, że najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci jest profilaktyka.
Nie chodzi o wzbudzanie strachu, lecz o rzeczową rozmowę i przygotowanie na trudne sytuacje. To może uratować życie i zminimalizować stres zarówno dla dziecka, jak i rodziców.

reklama

Zobacz spot kampanii i poznaj więcej informacji: #zaginioneNIEzapomniane – kampania, która przywraca twarze i pamięć.

Zgubienie się nie musi oznaczać tragedii – jeśli tylko wiemy, co robić. Edukujmy dzieci, rozmawiajmy, ćwiczmy z nimi te scenariusze. Bo bezpieczne dziecko to spokojny rodzic.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo