reklama

Jak skutecznie wyczyścić dywan w domu – poradnik krok po kroku

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor:

Jak skutecznie wyczyścić dywan w domu – poradnik krok po kroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PromowanePodłoga to jedno z tych miejsc w domu, które zbierają najwięcej brudu, kurzu i wszystkiego, co tylko może spaść. O ile z parkietu czy kafli relatywnie łatwo jest sprzątnąć nawet najgorsze zabrudzenie, w przypadku dywanów zaczynają się schody. Sprawdź, jak skutecznie wyczyścić dywan samodzielnie!

Pierwszy i najważniejszy krok – odkurzanie 

Okruchy, włosy, sierść, kurz i wszystkie inne zanieczyszczenia należy usunąć na sucho zanim zaczniesz myśleć o czyszczeniu dywanu na mokro. Nie można pominąć tego etapu, bo rozpoczęcie mycia nieodkurzonego dywanu może jedynie sprawić, że zanieczyszczenia wnikną głębiej albo po połączeniu z wodą staną się nieusuwalne. 

Dywan zawsze można także wytrzepać, choć jest to metoda przestarzała, nie do końca efektywna, wymaga dużego wysiłku (wszak dywan trzeba trzepać ręcznie), a efekty takiej pracy nie są zachwycające. Dodatkowo trzepanie wznieca kurz, który osiada wewnątrz Twoich dróg oddechowych – nie jest to czynność zdrowa i bezpieczna. 

Ciekawym rozwiązaniem są odkurzacze piorące, za pomocą których nie dość, że usuniesz suche zanieczyszczenia nawet z głębokiego runa, to dodatkowo podczas jednego cyklu możesz od razu uruchomić pranie. Tego typu sprzęt znajdziesz np. tutaj: https://www.euro.com.pl/odkurzacze,funkcja-prania!1.bhtml

Pranie dywanu w domu – narzędzia i triki 

Wyżej wspomniany odkurzacz piorący to duża wygoda, bo dzięki takiemu rozwiązaniu unikasz konieczności wypożyczania drogiej maszyny przemysłowej dedykowanej praniu dywanów i tapicerek. 

Jakość pracy takiego sprzętu nie odbiega od tej, którą zapewni Ci dobry, nowoczesny model odkurzacza, a cena w ogólnym rozrachunku wychodzi nieporównywalnie korzystniej. Jeżeli zaś wolisz spróbować uprać dywan ręcznie, zawsze pamiętaj, aby używać detergentów dedykowanych konkretnym tkaninom.

Przed praniem wykonaj także próbę na mało widocznej części dywanu, dzięki czemu sprawdzisz, czy środek nie odbarwia włókien albo nie powoduje jakichś innych uszkodzeń. Środek piorący po rozprowadzeniu przytrzymaj na dywanie według instrukcji producenta, następnie usuń go z pomocą wilgotnej gąbki. Warto dodać, że system prania ręcznego sprawdzi się przy grubych, tkanych dywanach z wysokim runem, ale te o niskim włosiu można z łatwością odświeżyć dużo szybciej. Jeżeli szukasz kompaktowego produktu, celuj w odkurzacze pionowe z funkcją mycia: https://www.euro.com.pl/odkurzacze-pionowe,funkcja-mycia!1.bhtml. Są nieco mniejsze, niż standardowe odkurzacze piorące, a ich zastosowanie to odświeżanie mniej puszystych dywanów – szybko, bez szorowania i tracenia dużej ilości czasu! 

Suszenie i ochrona, czyli czego nie robić po praniu 

Popularnym błędem, który skraca żywotność dywanów albo potrafi nawet je zniszczyć, jest suszenie upranego akcesorium na pełnym słońcu. Im cieplej na zewnątrz, tym gorzej – promienie UV mogą naprawdę mocno uszkodzić włókna, nie mówiąc o tym, że mogą też odbarwić go na zawsze. 

Dywan najlepiej jest zostawić w cieniu, ale w dobrze wentylowanym miejscu. Jeżeli pierzesz więc go latem, wynieś go w takie miejsce, by nie padały na niego bezpośrednio promienie słoneczne i aby zapewnić dobrą wentylację (nie można go niczym przykryć). 

Dobrze jest obracać dywan tak, by upewnić się, że obie strony wyschną równomiernie. Dodatkowo możesz położyć pod dywan grube ręczniki frotte, które wchłoną nadmiar wody od spodu i mocno przyspieszą cały proces. Usuń ręczniki po jakimś czasie, aby nie zaparzyły się pod dywanem. 

Na koniec odkurz dywan – wiele osób zapomina o tym kroku, a to naprawdę ważne, szczególnie w przypadku akcesoriów o wysokich włóknach. Odkurzanie to ostatni szlif, usunie resztki zabrudzeń, a także nada ładny wygląd dywanowi, którego włókna po praniu mogą być nieco rozczochrane. 

Rynek oferuje dużo rozwiązań i sprzętowych, i chemicznych – warto korzystać z nowoczesnych zdobyczy technologicznych i ułatwiać sobie życie. Trzepak i trzepaczka to naprawdę kiepski pomysł, gdy wokół czeka na Ciebie tyle udogodnień! 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo