Reklama

Co robi podkarpacka Wataha na misjach zagranicznych?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 90 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyło w 2020 roku w działaniach międzynarodowych. Mundurowi z Podkarpacia wspierają w codziennej służbie swoich odpowiedników z państw południa Europy, gdzie występuje największe zagrożenie nielegalną imigracją.

Funkcjonariusze z podkarpackich placówek SG już od wielu lat aktywnie uczestniczą w tych przedsięwzięciach. Misje poza granicami kraju odbywają się zarówno w ramach umów międzypaństwowych (aktualnie w Republice Macedonii Północnej) jak i organizowane są przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex. Głównym celem działań jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE przed nielegalną migracją.

W tym celu udzielane jest wsparcie służbom granicznym poszczególnych państw.  Na misjach funkcjonariusze SG pełnią służbę z polskich mundurach z emblematami określającymi działania. Zabierają ze sobą pełne wyposażenie, w tym m.in.  sprzęt do wykrywania fałszywych dokumentów, broń, kamery termowizyjne oraz auta (patrolowe, terenowe i tzw. pojazdy obserwacyjne).

W 2020 roku na misje zagraniczne trwające od czterech tygodni do ośmiu miesięcy wyjechało 92 strażników granicznych z Podkarpacia. Zadania i pełniona funkcja są ściśle związane z doświadczeniem oraz wiedzą zdobytą w macierzystej placówce. Ponad sześćdziesięciu mundurowych było zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy, głównie w Bułgarii, Grecji oraz na Węgrzech.

W ramach umowy bilateralnej z Republiką Macedonii Północnej zabezpieczano granicę z Grecją. Podkarpaccy strażnicy graniczni byli też we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów. Były też misje w roli ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów. Oprócz funkcji wykonawczych coraz większa liczba strażników granicznych z Podkarpacia z powodzeniem pełni role dowódców i koordynatorów międzynarodowych zespołów uczestniczących w misjach Frontex.

Na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej zlokalizowane są tzw. punkty ogniskowe. Frontex deleguje tutaj ekspertów ze służb innych państw UE. W 2020 roku było to 25 strażników granicznych z dziewięciu państw. Główne specjalizacje delegowanych to wykrywanie fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy