Reklama

Chętni na 500 plus

Opublikowano:
Autor:

Chętni na 500 plus - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 sierpnia trzeba ponownie składać wnioski o wsparcie z rządowego programu "Rodzina 500 plus" na nowy okres rozliczeniowy. Czy mieszkańcy powiatów: sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego ruszyli już do ośrodków pomocy społecznej?

Przypomnijmy, że rządowy program "Rodzina 500 plus" to 500 zł na drugie i kolejne niepełnoletnie dzieci bez dodatkowych warunków. Takie samo wsparcie przysługuje także na pierwsze lub jedyne dziecko, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł (1200 zł jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Wnioski, które rodziny złożyły w ubiegłym roku, obowiązują tylko do 30 września. Aby otrzymać 500 zł po 1 października, najlepiej już teraz wybrać się do urzędu i złożyć wniosek na nowy okres rozliczeniowy. Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. W praktyce oznacza to, że wypłata 500 zł za październik nastąpi do 31 października.

Jakie dokumenty?
Stosunkowo proste zadanie mają rodziny, które ubiegają się o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci. Nie muszą bowiem dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ wsparcie w ich wypadku nie jest uzależnione od kryterium dochodowego. Inaczej jest w przypadku świadczenia na pierwsze dziecko. Tutaj kryterium decydującym o przyznaniu pieniędzy jest dochód, który nie może przekroczyć 800 zł miesięcznie na jednego członka rodziny i 1200 zł, jeśli w rodzinie wychowuje się dziecko niepełnosprawne. Dochód na członka rodziny ustala się, biorąc pod uwagę dochody małżonków lub opiekuna faktycznego dziecka oraz zamieszkujących i pozostających na ich utrzymaniu dzieci do 25 roku życia, a także dzieci, które ukończyły 25 lat pod warunkiem, że mają orzeczenie o znacznej niepełnosprawności i w związku z tym przysługuje im świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna. Wnioskujący o 500 zł na pierwsze dziecko lub jedynaka musi także, w zależności od indywidualnych okoliczności, dołączyć do wniosku odpowiednie oświadczenia m.in. oświadczenia dokumentujące wysokość dochodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dokumenty potwierdzające uzyskanie/utratę dochodu czy oświadczenie wnioskodawcy o przeciętnej wielkości gospodarstwa rolnego (jeśli członkowie rodziny mają gospodarstwo rolne).

Więcej w 33 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE