Ośrodek zwany w skrócie CPL powstał we wrześniu ubiegłego roku. Jego główne zadanie polega na rozpowszechnianiu edukacji leśnej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Centrum dysponuje doskonałym zapleczem nie tylko edukacyjnym, ale również noclegowym i gastronomicznym. Stanowi wyśmienitą przystań zarówno dla zorganizowanych wycieczek, jak również osób indywidualnych.
Odrobina historii
Muczne jest miejscowością, która powstała w XIX wieku jako przysiółek wsi Dźwiniacz Górny. Jej nazwa wywodzi się od ukraińskiego słowa "mutnyj", czyli mętny oznaczający właściwości potoku - specyficznego koloru wody, glinę przypominającą mąkę.
W wojennej zawierusze nie ocalał ani jeden dom w Mucznem. Nowi mieszkańcy, głównie pracownicy leśni pojawili się na tym terenie dopiero w latach 70. Wybudowano dla nich hotel robotniczy. W 1975 roku osadę wraz obszarem leśnym aż do Sianek przejął Urząd Rady Ministrów. W tym czasie przebudowano hotel i kilka osad leśnych. Poprawiono także infrastrukturę drogową. Muczne stało się zamkniętą ostoją dla członków rządu i gości dewizowych zafascynowanych polowaniami.
Na początku lat 80. wszystkie obiekty na terenie miejscowości przekazano służbom leśnym. Również hotel, który od tej pory służył pracownikom Lasów Państwowych. Teraz to właśnie w nim znajduje się Centrum Promocji Leśnictwa.
Więcej w 12 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka