Reklama

Centrum Promocji Leśnictwa

Opublikowano:
Autor:

Centrum Promocji Leśnictwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muczne to cichy i urokliwy zakątek Bieszczad. Funkcjonuje tutaj Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie". W jego skład wchodzi nie tylko znana wszystkim Zagroda Pokazowa Żubrów, ale również mniej znane i stosunkowo młode stażem Centrum Promocji Leśnictwa.

Ośrodek zwany w skrócie CPL powstał we wrześniu ubiegłego roku. Jego główne zadanie polega na rozpowszechnianiu edukacji leśnej wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, a także osób niepełnosprawnych. Centrum dysponuje doskonałym zapleczem nie tylko edukacyjnym, ale również noclegowym i gastronomicznym. Stanowi wyśmienitą przystań zarówno dla zorganizowanych wycieczek, jak również osób indywidualnych.

Odrobina historii
Muczne jest miejscowością, która powstała w XIX wieku jako przysiółek wsi Dźwiniacz Górny. Jej nazwa wywodzi się od ukraińskiego słowa "mutnyj", czyli mętny oznaczający właściwości potoku - specyficznego koloru wody, glinę przypominającą mąkę.

W wojennej zawierusze nie ocalał ani jeden dom w Mucznem. Nowi mieszkańcy, głównie pracownicy leśni pojawili się na tym terenie dopiero w latach 70. Wybudowano dla nich hotel robotniczy. W 1975 roku osadę wraz obszarem leśnym aż do Sianek przejął Urząd Rady Ministrów. W tym czasie przebudowano hotel i kilka osad leśnych. Poprawiono także infrastrukturę drogową. Muczne stało się zamkniętą ostoją dla członków rządu i gości dewizowych zafascynowanych polowaniami.

Na początku lat 80. wszystkie obiekty na terenie miejscowości przekazano służbom leśnym. Również hotel, który od tej pory służył pracownikom Lasów Państwowych. Teraz to właśnie w nim znajduje się Centrum Promocji Leśnictwa.

Więcej w 12 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE