Zmiany omówił Piotr Krzyszczyk, naczelnik wydziału organizacyjnego w urzędzie miasta. Jako pierwszą zmianę zapowiedział wzrost pieniędzy przeznaczonych na budżet obywatelski. Burmistrz Sanoka zdecydował się zwiększyć kwotę do 420 tys. zł.
W regulaminie zaproponowano następujące zmiany. Dotychczas punktem do głosowania była Sala Herbowa w urzędzie miasta. W tym roku zamieniono ją na pokój konferencyjny nr 33 na drugim piętrze UM. Jak uzasadnił naczelnik Krzyszczyk, zmiana wynikała z tego, żeby uniknąć blokowania Sali Herbowej przez komisje do głosowania.
Druga modyfikacja wprowadziła dodatkowe punkty do głosowania: instytucje miejskie, basen kryty, MOSiR (kasa w budynku przy ulicy Królowej Bony 4), wypożyczalnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, kasa w Miejskim Domu Kultury. Umożliwi to mieszkańcom oddanie głosów w formie tradycyjnej. Zmianie uległa również liczba dni udostępnienia formularza zgłaszania propozycji zadań do budżetu obywatelskiego. Zamiast czternastu, będzie trzydzieści dni.
- Wydłużenie czasu udostępnienia formularza zapewni mieszkańcom dłuższy okres przekazywania propozycji - mówił w swoim wystąpieniu naczelnik Krzyszczyk.
Dodatkowo usunięto z regulaminu punkt mówiący o "wydawaniu kart do głosowania oraz możliwości ich pobierania ze strony internetowej, które będzie możliwe od pierwszego dnia głosowania. W tym dniu zostanie uruchomiona aplikacja do głosowania elektronicznego".
- To typowa zmiana techniczna - mówił Krzyszczyk. - Usunięcie tego punktu wynika z tego, że zapis dotyczący wydawania kart do głosowania i uruchomienia aplikacji internetowej będzie opublikowany w obwieszczeniu burmistrza miasta o dokładnym terminie do głosowania.
W regulaminie zawarto również informację, że nowe punkty do głosowania będą czynne w zwykłych godzinach pracy wymienionych instytucji.
Jednocześnie, aby zachować spójność uchwał burmistrz zaproponował zamiast zmian w dotychczasowej uchwale, po prostu uchwalenie nowej, w której znalazłby się paragraf o brzmieniu: równocześnie traci moc uchwała z dnia 19 lipca 2016 roku w sprawie przeprowadzania konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego w gminie miasta Sanoka. Pozostałe zapisy uchwały i regulaminu pozostały bez zmian.
Więcej w 18 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka