Reklama

Bieszczadzka Droga Krzyżowa

Opublikowano:
Autor:

Bieszczadzka Droga Krzyżowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W tym roku Bieszczadzka Droga Krzyżowa będzie przebiegała zupełnie inną trasą. Celem wspinaczki jest tym razem nie Tarnica, ale Przełęcz Bukowska (Rozsypaniec), do której poprowadzi 8-kilometrowy szlak.

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego zamieściła na stronie internetowej informację, w której wyjaśnia powody swojej decyzji.

- W kilku ostatnich latach liczba osób uczestniczących w Wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej na Tarnicę radykalnie wzrosła, osiągając 5 tysięcy - czytamy. - Ponad dwukrotnie został przekroczony limit dzienny (2100 osób) ustanowiony dla ścieżek turystycznych na Tarnicy, Szerokim Wierchu, Krzemieniu, Bukowym Berdzie, Kopie Bukowskiej, Haliczu i Rozsypańcu. Tak duża liczba pielgrzymów nie mogła pomieścić się na wyznaczonych ścieżkach. Ludzie wychodzili poza ścieżki i bariery zabezpieczające, dewastując cenne wysokogórskie zbiorowiska roślinne.

Ponadto, jak informuje dyrekcja BdPN, wczesnowiosenne warunki pogodowe - śnieg, lód i błoto powodują, że ścieżki są bardzo śliskie, co przyczynia się do wielu urazów i wypadków.

- Warunki bezpieczeństwa pomimo obecności ratowników GOPR były iluzoryczne. Przepychanie się w tłumie i głośne zachowania części uczestników zakłócały modlitewny charakter wydarzenia - przekonują organizatorzy drogi krzyżowej. - Również w związku z wyjątkowo dużą presją ruchu turystycznego, wzrastającego z roku na rok w parku, który w 2016 roku przekroczył 500 tysięcy osób na szlakach, pojawiają się poważne zniszczenia. Szlaki muszą być sukcesywnie remontowane przed każdym sezonem turystycznym. W 2017 roku trasa z Wołosatego na Tarnicę będzie remontowana pomiędzy 20 marca a 25 kwietnia, stąd też szlak będzie zamknięty i wyłączony z udostępniania turystycznego.

Decyzja o zmianie trasy drogi krzyżowej zapadła 6 lutego w czasie spotkania przedstawicieli Archidiecezji Przemyskiej i Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

- Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego podjęła się udostępnienia na Bieszczadzką Drogę Krzyżową utwardzonego traktu z Wołosatego na Przełęcz Bukowską. Na tym szlaku zainstalowane zostaną kolejne stacje drogi krzyżowej. 8 kwietnia (sobota przed Niedzielą Palmową) odbędzie się tu droga krzyżowa, w której udział weźmie i poświęci krzyż - Jego Ekscelencja Arcybiskup Adam Szal. Jesteśmy przekonani, iż kontynuacja tradycyjnej Bieszczadzkiej Drogi Krzyżowej w nowym miejscu, na bezpiecznej dla ludzi i przyrody trasie, gdzie można zapewnić dobrą organizację i religijny charakter, zostanie doceniona przez uczestników - mówi dyrekcja BdPN.

W Wołosatym przy głównym parkingu będzie funkcjonował punkt informacyjny i rejestracja uczestników, a przy Terenowej Stacji Edukacji punkt kontrolno-porządkowy dbający o rytmiczność wchodzenia na trasę Drogi Krzyżowej. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają książeczki "Droga Krzyżowa na bieszczadzkich ścieżkach" z rozważaniami ks. Kazimierza Bełcha.
- Chcemy uniknąć tłoczenia się uczestników, dlatego grupy będą wpuszczane co kilka minut - tłumaczą organizatorzy. - Do góry będziemy przemieszczać się lewą stroną drogi, zatrzymując się na krótkie rozważania przy stacjach, a schodzić będziemy stroną prawą, w ciszy, by nie przeszkadzać modlącym się. Wyjście z wysokości 750 m n.p.m. na wysokość 1150 m n.p.m. (z modlitwą) oraz zejście (8 km + 8 km) zajmie około 6 godzin – dodają.

O bezpieczeństwo pielgrzymów zadbają ratownicy GOPR, Straż Parku oraz patrole Straży Granicznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE