BIESZCZADY: Chatka Puchatka do liftingu. Kultowe schronisko będzie przebudowane

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kultowe schronisko na szczycie Połoniny Wetlińskiej zostanie przebudowane. W obiekcie powstanie oczyszczalnia ścieków, toalety i taras widokowy. Prace mają kosztować około 3,7 miliona złotych i zakończyć się w 2021 roku.

Połonina Wetlińska to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Rocznie odwiedza je około 150 tysięcy turystów. Zdecydowana większość z nich przystanek robi właśnie przy kultowej Chatce Puchatka. To najwyżej położone schronisko w Bieszczadach z ponad 60-letnią historią. Od 2015 roku własność Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dyrekcja od momentu przejęcia zapowiadało remont legendarnego obiektu.

- Przebudowa i modernizacja schroniska jest konieczna, ponieważ budynek jest mocno wyeksploatowany - uważa Ryszard Prędki, dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

- Od wielu lat występują tu problemy związane z ograniczoną ilością wody, znaczną ilością ścieków, dużymi kosztami ogrzewania i zapewnieniem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Stąd też konieczna jest modernizacja infrastruktury turystycznej, która będzie spełniać współczesne wymogi przeciwpożarowe, sanitarne i środowiskowe, a jednocześnie ograniczy koszty utrzymania do akceptowalnego poziomu i przyczyni się do ograniczenia zniszczeń w otoczeniu przyrodniczym - dodaje dyrektor. 

Głównym celem funkcjonowania obiektu pozostanie turystyka. Na potrzeby turystów ma być udostępniony taras, sala główna na parterze i sala na poddaszu oraz toalety. Zgodnie z projektem w obiekcie powstanie piwnica z pomieszczeniami technicznymi urządzeń koniecznych dla funkcjonowania budynku w tym: kotłownia, piwnica wielofunkcyjna, oczyszczalnia ścieków oraz pomieszczenie, gdzie będzie gromadzona deszczówka.

 Na parterze powstanie m.in. dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z pomieszczeniem pobytu straży Bieszczadzkiego Parku Narodowego, sala dla turystów, sale warsztatowe i gospodarcze dla GOPR i BdPN, toalety dla turystów oraz taras widokowy z wiatą. Na poddaszu z kolei pomieszczenia socjalne dla obsługi obiektu i sala dla turystów.

 Obiekt po remoncie ma służyć jako miejsce odpoczynku podczas wędrówki, gdzie będzie można zjeść posiłek i skorzystać z toalety oraz w sytuacjach awaryjnych jako miejsce noclegowe.

- Nie przewidujemy funkcjonowania schroniska jako obiektu hotelowego pobytu ani dla turystów, ani dla innej grupy użytkowników. Stale przybywać tam będzie jedynie obsługa schroniska i dyżurni GOPR w okresie służby - mówi dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Obiekt będzie wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków i kotłownię na paliwo ekologiczne (olej rzepakowy). Na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne - ma być więc nowocześnie, ale i z duchem czasu - ekologicznie.

W przyszłości w sąsiedztwie Chatki Puchatka mają powstać także nowe ścieżki przyrodnicze, dyrekcja chce też powrócić do wypasu owiec na połoninach.

- Liczymy na to, że opracowany projekt gruntownej przebudowy rozwiąże znaczną część problemów związanych z funkcjonowaniem schroniska w tym szczególnym miejscu oraz przyczyni się do efektywniejszej ochrony cennego otoczenia przyrodniczego - podsumowuje dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Przebudowa schroniska zostanie dofinansowana z funduszy unijnych kwotą 2,3 miliona złotych. Umowa na ten cel została podpisana 1 października i będzie realizowana w ramach Programu dla Bieszczad.

**

Schronisko Chatka Puchatka zostało zbudowane przez Wojsko Polskie po drugiej wojnie światowej. W 1956 r. budynek przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, ale stał on nadal pusty. Przejściowo przez kilka lat opiekowali się nim od 1958 r. harcerze. Dopiero od 1967 r. pełnił funkcję całorocznego schroniska. Przez lata dobrym duchem Chatki był Leszek Pińczuk. Od roku Chatka Puchatka należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE