Reklama

Bezinteresowna pomoc

Opublikowano:
Autor:

Bezinteresowna pomoc - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanocka Fundacja Ochrony Zdrowia aktywnie działa już od ćwierćwiecza. Stało się to okazją do podsumowań i wspólnego spotkania w gronie działaczy i nie tylko. Nie mogło zabraknąć założycieli fundacji na obchodach tego jubileuszu: lek. med. Zygmunta Paska oraz prezesa Józefa Baszaka.

5 kwietnia w sali edukacyjnej Szpitala Specjalistycznego w Sanoku spotkali się członkowie zarządu fundacji, wolontariusze oraz przedstawiciele władz. Byli też obecni pracownicy szpitala. Uroczystość poprowadził Bogdan Struś, były starosta, a obecnie radny powiatu.

- Rok 2017 to rok jubileuszu – mówił. – Skłania to do podsumowań, refleksji, ale również do spojrzenia w przyszłość.
Na początku trudno było przewidzieć, że organizacja aż tak się rozwinie. Okazała się ona niezwykle pomocna dla szpitala i samorządu, a przede wszystkim dla mieszkańców Sanoka. Członkowie i wolontariusze są najlepszym przykładem, jak należy współdziałać.

Radny Struś podziękował obecnym za przybycie i poprosił o zabranie głosu prezesa Baszaka. Jej współzałożyciel rozpoczął przemówienie od słów Cycerona "Historia jest świadkiem czasu, światłem prawdy, życiem pamięci, nauczycielką życia".
- Celem podstawowym organizacji było niesienie wszechstronnej pomocy sanockiemu szpitalowi, a ponadto propagowanie zasad humanitaryzmu, szerzenia idei honorowego krwiodawstwa, a także niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym – podkreślił prezes.

Impulsem do powołania fundacji były ogromne problemy, związane z normalnym funkcjonowaniem sanockiej służby zdrowia. To właśnie w tym okresie nasiliły się znaczące potrzeby szpitala w zakresie sprzętu i aparatury medycznej oraz innych środków niezbędnych do codziennego świadczenia usług na rzecz pacjentów. Z powyższych względów i dzięki zaangażowanym wielu osób doszło do prawnego ustanowienia organizacji przez jej wpisanie 26 marca 1992 r. do Krajowego Rejestru Sądowego w Warszawie. Realizując  postawione przed fundacją zadania oraz spełniając treść zapisów statutowych, wybrany zarząd przystąpił niezwłocznie do działania.

- W pierwszej kolejności opracowano i wdrożono w życie akcję informującą społeczeństwo ziemi sanockiej o założeniu i celach tej organizacji pozarządowej – wspominał Baszak.

W tym celu opracowany został apel medialny z prośbą o jego akceptację i wsparcie działań zawartych w wystąpieniu. Wydane zostały cegiełki o różnych nominałach, ze sprzedaży których pieniądze przekazywano na zaspokojenie najbardziej pilnych potrzeb szpitala, jak zakup żywności, lekarstw i innych materiałów medycznych. Za zgodą władz samorządowych miasta Sanoka i powiatu we wszystkich wystąpieniach członkowie fundacji korzystali z ich wszechstronnej pomocy.

- Zasadniczym, a zarazem poważnym źródłem dochodów naszej organizacji w pierwszych latach jej działalności były imprezy w postaci festynów sportowo-rekreacyjnych i kulturalno-oświatowych – opowiadał prezes.

Więcej w 15 numerze Tygodnika Korso Gazeta Sanocka

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE