Reklama

Beksiński uratowany

Opublikowano:
Autor:

Beksiński uratowany - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Twórcom filmu dokumentalnego o Zdzisławie Beksińskim udało się uzbierać potrzebne fundusze na dokończenie projektu. Niezbędną kwotę uzyskano 11 godzin przed zakończeniem zbiórki.

Pieniądze można było wpłacać poprzez portal wspieram.to przez blisko dwa miesiące. Do włączenia się w akcję zachęcało sporo osób związanych z artystą: Wiesław Weiss, Jan P. Matuszyński, Wiesław Banach, Piotr Dmochowski oraz Anna Paleczek-Szumlas. Projekt wsparło ponad 390 osób na łączną kwotę ponad 119 tys. zł. Oznacza to, że marzenie Tomasza Szwana, pomysłodawcy i współrealizatora filmu oraz wszystkich miłośników twórczości Beksińskiego, zostanie spełnione. Film ukaże się najpierw w kinach, później w telewizji. Dodatkowo uzyskane środki pozwolą na przygotowanie tłumaczeń dialogów dla fanów tego niezwykłego artysty na całym świecie.

Pierwsza wersja filmu powstała w 2012 roku. Stworzono ją na podstawie kaset VHS, które obejmują 300 godzin nagrań z lat 1984-94. Montażem zajął się Cezary Grzesiuk, ceniony i doświadczony montażysta, który pracował m.in. przy realizacji "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, a poszukiwaniem pieniędzy Janusz Barycki wraz z sanocką Fundacją Beksińskich.

"Z wnętrza" to obraz, który ukazuje słynnego malarza i jego bliskich w ich domowych kuluarach. Publicznie pokazano go tylko raz, w Sanoku. Większość materiałów zarejestrowano w warszawskim mieszkaniu Beksińskich, do którego rodzina artysty przeprowadziła się w 1977 roku.

Pomysł dokończenia filmu "Z wnętrza" został przyjęty ze sporym entuzjazmem w polskim środowisku filmowym. Polski Instytut Sztuki Filmowej zdecydował się dofinansować projekt o 100 tys. zł. Całkowity koszt zarówno produkcji, jak i późniejszej promocji to około 385 557 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE