Jubileuszowa inauguracja odbyła się z udziałem władz powiatowych, miejskich i gminnych, duchowieństwa, przedstawicieli szkół średnich, miejskich sanockich jednostek kultury, placówek zdrowia, służb mundurowych, przedsiębiorców oraz instytucji społecznych m.in. Powiatowego Centrum Wolontariatu.
Przybyli także reprezentanci zaprzyjaźnionych i współpracujących z sanocką jubilatką kilku podkarpackich uczelni: z Rzeszowa (Politechnika), Tarnobrzegu, Krosna i Przemyśla. W tym roku na inauguracji w Sanoku zabrakło przedstawicieli władz resortowych i wojewódzkich. Jedynym gościem honorowym szczebla centralnego był prof. dr hab. Witold Stankowski, historyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.
Na adres uczelni – jubilatki licznie napłynęły za to okolicznościowe adresy z gratulacjami i życzeniami. Skierowali je do Rektora: minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, europoseł Elżbieta Łukacijewska (list odczytała kierownik biura europosłanki Katarzyna Rysz-Jęczkowska), poseł Piotr Uruski (list odczytał członek zarządu rady powiatu Damian Biskup), marszałek województwa Władysław Ortyl (list odczytała radna sejmiku wojewódzkiego Monika Brewczak) i burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski (list odczytał z-ca burmistrza Grzegorz Kornecki). W każdym z nich dużo było ciepłych słów, gratulacji i życzeń dalszego dynamicznego rozwoju, a także słów skierowanych do studentów.
Dziękuję, że wybraliście jedną z podkarpackich uczelni. Siłą każdego regionu są młodzi, wykształceni ludzie. Jako gospodarz województwa będę się starał, aby było ono jak najatrakcyjniejsze dla młodych…
– napisał marszałek Wł. Ortyl.
Przed dwudziestolatką świat stoi otworem. Z okazji jubileuszu dziękuję inicjatorom powstania sanockiej uczelni, jej ojcom i tym, którzy nią kierują. Dzięki niej tkanka naszego miasta jest bogatsza...
- napisał w swoim liście burmistrz T. Matuszewski.
Staliście się marką naszego miasta, powiatu i Podkarpacia. Dziękujemy, że jesteście!
– mówił członek zarządu powiatu Damian Biskup.
Z gratulacjami pospieszył także prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Andrzej Pańko.
Już czternaście lat związani jesteśmy z sanocką uczelnią i życzymy sobie, aby ta współpraca nadal się rozwijała, abyśmy mogli wspólnie integrować środowisko, uczyć i bawić się, bez zakłóceń spowodowanych pandemią
– powiedział.
Z przemówieniem inauguracyjnym wystąpił rektor dr inż. Mateusz Kaczmarski. Mówił o dynamicznym rozwoju sanockiej uczelni, o nowych kierunkach, jakie powstają w wyniku potrzeb społecznych i gospodarki, o tym, że dziś prowadzi ona studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe. Ten rok akademicki będzie pierwszym, w którym rozpoczną naukę studenci studiów magisterskich na kierunku ekonomii, zaś do ministerstwa skierowano wniosek o uruchomienie nowego kierunku, jakim będzie fizjoterapia. Mówiąc o osiągnięciach, wspomniał o otwartym przed tygodniem Centrum Symulacji Medycznej, którego wartość wynosi 39 mln. złotych.
Po wysłuchaniu „Gaude Mater Polonia” odbyła się uroczystość immatrykulacji studentów I roku, której dokonał rektor dr inż. Mateusz Kaczmarski. Akt ślubowania, powtarzany przez studentów, odczytała prorektor dr hab. Elżbieta Cipora, profesor sanockiej uczelni. Grono 660 studentów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nauką na poziomie wyższym, reprezentowała na scenie kilkunastoosobowa ich grupa, złożona z tych, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w rekrutacji.
Po wysłuchaniu „Gaudeamus igitur” uczestnicy inauguracji wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosił prof. dr hab. Witold Stankowski. Jego temat to: „Ludzie polskiej nauki i ich działania – niezapomniana spuścizna Drugiej Rzeczpospolitej”.
W dalszej części uroczystości odbyło się zwiedzanie Centrum Symulacji Medycznej, które zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Nikt nie ukrywał, że marzyłoby się, aby w całym kraju w takich warunkach kształciły się przyszłe zastępy pielęgniarek, ratowników medycznych, laborantek, a w niedalekiej przyszłości także fizjoterapeutów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.