KĄCIK LITERACKI: Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz

Opublikowano:
Autor:

KĄCIK LITERACKI: Heather Morris - Tatuażysta z Auschwitz - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Warto przeczytać Historia człowieka, który przeżył obóz. Lale Sokołow, a wcześniej Ludwig Eisenberg, były więzień obozu w Auschwitz, kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, opowiada historię swojego życia młodej australijskiej pielęgniarce Heather Morris.

Starszy pan jest samotny i chory, wymaga opieki, za nim najokrutniejsze z możliwych przeżyć. Nie chce jednak umrzeć bez opowiedzenia prawdy o sobie. Musi zmierzyć się z poczuciem winy, które towarzyszy mu przez całe dorosłe życie. Jakby wbrew sobie decyduje się opowiedzieć pielęgniarce swoją historię. I o tym jest ta książka 

Ludwig Eisenberg, niemiecki Żyd w 1942 roku sam zgłosił się do pracy dla Niemców, sądząc, że w ten sposób zapewni bezpieczeństwo swoim bliskim, rodzicom i rodzeństwu. Najpierw pomagał przy rozbudowie Birkenau, potem był tatuażystą obozowych numerów na przedramionach nowo przybyłych więźniów. Dzięki tej pracy dostaje dodatkowe racje żywnościowe i oddzielny pokój. Pewnego razu ma wytatuować numer na ręce młodej Żydówki Gity, przybyłej z transportem więźniów ze Słowacji. Gita jest piękna, bezbronna i nieszczęśliwa. Pomiędzy młodymi ludźmi rodzi się uczucie… I właściwie od tego momentu wszystko dzieje się inaczej. Nie liczy się tylko przetrwanie, zaczyna się odpowiedzialność za tego, kogo się kocha.

Gita opuściła obóz czasie tzw. marszu śmierci, z którego udało jej się uciec, Ludwig trafił do Mauthansen. Po zakończeniu wojny i długich latach poszukiwań udało się im odnaleźć przy pomocy  Czerwonego Krzyża. Zakładają rodzinę, zmieniają nazwisko na Sokołow, wyjeżdżają do Australii, rodzi się im syn.

Tatuażysta z Auschwitz to historia o miłości i o winie. Miłość pozwoliła przetrwać najgorsze chwile w obozowym piekle, łagodziła rozpacz, dawała nadzieję. Wina domagała się zadośćuczynienia; jest to spowiedź starego, samotnego człowieka, który nie może umrzeć bez opowiedzenia prawdy o sobie, o zdradzie własnego narodu i wierze w ratowanie życia. Ale świat obozowy, to był inny świat.

Książka jest napisana oszczędnym, powściągliwym językiem, bez egzaltacji. Przemawiają w niej fakty, a tych nie zmienią najpiękniej opowiedziane historie.

Anna Grabowska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy