4 grudnia w Szkoła Podstawowa nr 3 im.Tadeusza Kościuszki w Sanoku odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Dzień Głośnego Czytania, w którym udział wzięła Pani Wiceburmistrz Jowita Nazarkiewicz oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Turystyki, Pani Irena Penar. Obie Panie wprowadziły zaciekawione dzieciom z klas 1-3 w świat literatury, czytając im bajkę pt. "Kapelusz Pani Wrony". Dzieci z uwagą słuchały opowieści, rozwijając tym samym wyobraźnię i swoje zainteresowanie literaturą.
źródło: Miasto Sanok
Jak podkreślił dyrektor szkoły, Pan Miłosz Kielar, czytanie to kluczowa kompetencja, która otwiera drzwi do zdobywania wiedzy i rozwija wyobraźnię, dlatego warto ją pielęgnować od najmłodszych lat.
Jakie korzyści płyną z czytania dzieciom?
źródło: Miasto Sanok
Tak, umiem mówić.
Czytanie dzieciom już od pierwszych miesięcy życia pomaga rozwijać ich słownictwo i zdolności komunikacyjne. Badania wskazują, że dzieci, którym regularnie czytano, mają bogatszy zasób słów, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce w późniejszych latach.Badania wskazują, że dzieci, którym rodzice czytają, wchodzą do szkoły z większym zasobem słów – średnio o 1,4 miliona słów więcej w porównaniu z dziećmi, którym nie czytano.
Myślę wyobraźnią.
Książki wprowadzają dzieci w świat fantazji i wyzwań, rozwijając ich wyobraźnię. Dzięki literaturze dzieci uczą się myśleć abstrakcyjnie i kreatywnie podchodzić do problemów.Kompetencje te mogą być ważne w ich dalszym życiu.Co więcej, dzieci, które czytają lub słuchają książek, stosunkowo częściej angażują się w kreatywne zabawy.
Lepiej się uczę.
Regularne czytanie od najmłodszych lat ma znaczący wpływ na późniejsze umiejętności czytania, pisania i logicznego myślenia. Nałogowi czytelnicy mogą mieć mniejszą trudność w nauce nowych rzeczy, a także szybciej przyswajać wiedzę, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Dzieci, którym czytano w dzieciństwie, mogą także częściej sięgać po książki będąc dorosłymi.
Jestem skupiony/a.
W czasach “multi-tasking’u” i przebodźcowania, znaczna część dzieci i dorosłych odczuwa trudność podczas konieczności skupienia się na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Prędko tracimy koncentrację i przerzucamy swoją uwagę gdzieś indziej, odciągając się od obowiązku. Wprowadzanie dziecka w umiejętność czytania, uczy je skupienia na jednym zadaniu przez pewien okres czasu, co wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny i może okazać się zbawienne w przyszłych latach intensywnej nauki.
źródło: Miasto Sanok
Czytanie dzieciom książek od najmłodszych lat to zdecydowanie inwestycja w ich przyszłość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.