Akcja ich rozgrywa się w Kanadzie i Anglii, a bohaterkami są kobiety uwikłane w pewnym momencie ich życia w nieprzewidzianą wcześniej rzeczywistość. Czasami jest to jedno wydarzenie z efektem domina, innym razem poszukiwanie własnej tożsamości czy radzenie sobie z traumą przeżyć wojennych.
Jedno z opowiadań pt. Inny wymiar pokazuje, ile jest w stanie znieść kobieta, gdzie są granice wybaczania? Akcja rozpoczyna się w więzieniu; do jednego z osadzonych przyjeżdża na widzenie żona. Jedzie z daleka, długo musiała zbierać pieniądze na trzy bilety autobusowe, aby z odległej miejscowości dotrzeć do Londynu. Jest pokojówką w hostelu, zarabia marnie. Początkowo jej odwiedziny u męża są sporadyczne, z biegiem czasu nie może się bez nich obejść. Mąż odsiaduje wyrok za zabójstwo; w szale zazdrości udusił ich troje małych dzieci. Uznano go za niepoczytalnego .
Syndrom sztokholmski – ofiara wraca do kata, bo tylko z nim może rozmawiać o dzieciach; on je znał, wiedział kiedy były radosne, umiał pocieszyć, kiedy płakały. Więc pomimo, ze jest zabójcą był też ojcem. Munro najbardziej interesuje to, czego ludzie o sobie nie wiedzą
W opinii wydawcy „Alice Munro dzięki swojemu talentowi ma moc przenoszenia czytelnika do innych światów. Nie bez powodów nazywana jest „współczesnym Czechowem” Zbyt wiele szczęścia to przykład wybitnej współczesnej prozy, zniewala precyzyjnym i przystępnym językiem, a jednocześnie porusza i zachwyca – magią opowieści.”
Warto przeczytać, aby wyrobić sobie własne zdanie.
Anna Grabowska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.