Reklama

Kredyt na używany samochód - warunki, opłacalność, procedury

Opublikowano:
Autor:

Kredyt na używany samochód - warunki, opłacalność, procedury - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Kupno samochodu wiąże się przeważnie z dużym kosztem finansowym, nawet jeśli transakcja dotyczy używanego egzemplarza z rynku wtórnego. Aby w mniejszym stopniu obciążyć budżet domowy, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu. Czy jednak jest to możliwe w przypadku samochodu z drugiej ręki? Jeśli tak, na jakich warunkach? Na te i inne pytania związane z kredytem na używane auto odpowiadamy w poniższym artykule.

Kredyt samochodowy na używane auto – podstawowe informacje

Zacznijmy od tego, że kredyt samochodowy jak najbardziej może dotyczyć egzemplarzy używanych. Tego rodzaju produkt finansowy jest oferowany przez banki zarówno tradycyjne, jak i motoryzacyjne, które działają we współpracy z producentami i sprzedawcami pojazdów. Decydując się na kredyt samochodowy, trzeba jednak pamiętać, że pozyskane za jego pośrednictwem środki można spożytkować wyłącznie na zakup auta – wszelkie inne koszty, jak np. ubezpieczenia, rejestracja czy ewentualne naprawy, muszą zostać pokryte z własnej kieszeni.

Procedura udzielania kredytu samochodowego na używane auto przebiega w tradycyjny sposób, tzn. polega na złożeniu wniosku, a następnie przejściu weryfikacji, w trakcie której sprawdzana jest tożsamość i analiza sytuacji finansowej klienta. Aby uzyskać dostęp do dodatkowych środków, należy legitymować się odpowiednią zdolnością i dobrą historią kredytową. Konieczne jest zatem udowodnienie dochodów pozwalających na spłacanie kolejnych rat, co wymaga skompletowania i przedłożenia określonych dokumentów.

Warunki

Czy w ramach kredytu samochodowego można sfinansować dowolne auto z drugiej ręki? Niezupełnie, ponieważ większość banków wymaga, aby pojazd nie był starszy niż wskazany limit, np. 5, 7 czy 10 lat. Ponadto nawet jeśli dana oferta umożliwia kredytowanie starszego pojazdu, z reguły warunki są niekorzystne ze względu na wysokie koszty. To nie koniec wymogów, ponieważ chcąc kupić używany egzemplarz na kredyt, z reguły trzeba wnieść wkład własny we wskazanej wysokości, np. 30% wartości pojazdu.

Kolejnym warunkiem jest wykupienie ubezpieczenia autocasco, którym pojazd musi być objęty przez cały okres finansowania kredytem. To różnica w porównaniu z nabyciem auta za gotówkę, ponieważ wówczas AC jest wyłącznie dobrowolne, choć oczywiście zdecydowanie warto je posiadać. Co ważne, autocasco pełni rolę nie tylko ubezpieczenia, ale również zabezpieczenia interesów banku na wypadek szkody całkowitej. Niektóre banki proponują także produkty dodatkowe, np. konta i karty walutowe, w zamian za niższe oprocentowanie. Czy warto z nich skorzystać? Sprawdź wady i zalety karty wielowalutowej i przekonaj się osobiście.

Koszty

Jeśli chodzi o wspomniane zabezpieczenie, przyjmuje ono z reguły jedną z następujących form:

  • cesja praw z polisy – dzięki niej w sytuacji wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży odszkodowanie w całości trafia do banku,
  • zastaw rejestrowy – umożliwia bankowi sprzedaż auta w razie, gdyby klient zaprzestał spłacania kredytu,
  • przewłaszczenie – ustanowienie banku większościowym właścicielem pojazdu.
Koszty kredytu samochodowego zależą od konkretnej oferty – dokładne, indywidualne porównanie wielu aktualnie dostępnych na rynku ofert wykonasz w serwisie Rankomat https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/. Wynika z niego, że przeciętne oprocentowanie dla kilkuletniego samochodu wynosi ok. 10%, co można uznać za atrakcyjną propozycję. Przekładając te wartości na złotówki, przy założeniu kredytu na kwotę 50 000 zł zaciąganego na 4 lata, do oddania jest łącznie ok. 60 000 zł w comiesięcznych ratach wynoszących 1200-1300 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE