reklama
reklama

Kinesiotaping - na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?

Opublikowano:
Autor:

Kinesiotaping - na czym polega i dla kogo jest przeznaczony? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Kinesiotaping to technika opracowana przez dr. Kenzo Kase, japońskiego kręgarza. Jest to forma pracy z ciałem, która wykorzystuje elastyczny bandaż lub specjalne taśmy fizjoterapeutyczne do wywierania nacisku na określone punkty na ciele w celu zwiększenia przepływu krwi i przyspieszenia gojenia. Jakie efekty można uzyskać stosując metodą kinesiotapingu? Jak naklejać specjalne plastry do niego przeznaczone? O tym w artykule.
reklama

Czym dokładnie jest kinesiotaping?

Kinesiotaping zyskuje coraz większą popularność na przestrzeni ostatnich 10 lat. Metoda inaczej nazywana plastrowaniem dynamicznym stosowana jest coraz częściej przez fizjoterapeutów, a zapoczątkowana została przez japońskiego chiropraktyka dr. Kenzo Kase. Rozpoczął on produkcję specjalnych taśm do kinesiotapingu (często używa się też nazwy plastry do kinesiotapingu) oraz wymyślił metodę, która jest skuteczna nie tylko przy leczeniu dysfunkcyjności poszczególnych narządów ruchu. Kinesiotaping wpływa również pozytywnie np. na układ limfatyczny.

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping charakteryzuje się tym, że jest bardzo doprecyzowaną metodą terapeutyczną. Zanim fizjoterapeuta zdecyduje o zastosowaniu plastrów do kinesiotapingu przeprowadza testy przesiewowe w celu dokładnej diagnozy i wyeliminowania innej przyczyny dolegliwości. Kolejnym krokiem jest test odpowiedzi mięśniowej, który pozwala na ocenę skuteczności i zasadności zastosowania kinesiotapingu.

Dzięki zastosowaniu taśm do kinesiotapingu można uzyskać bardzo często natychmiastowy efekt bez stosowania dodatkowych środków farmakologicznych. Skuteczne i szybkie działanie kinesiotapingu jest udokumentowane wieloma publikacjami. Jest to metoda, która błyskawicznie redukuje, a czasem nawet całkowicie eliminuje ból. Charakterystyczne plastry są często widoczne u sportowców, którzy coraz częściej korzystają z tej techniki leczenia kontuzji i eliminowania dolegliwości bólowych. Dzięki plastrom do kinesiotapingu sportowcy mają możliwość dalszej rywalizacji i nie muszą rezygnować ze startu. 

Kinesiotaping działa także pobudzająco na układ krwionośny zapewniając lepsze ukrwienie. Zwiększa także siłę mięśniową - dlatego stosowanie plastrów wśród profesjonalnych sportowców zapoczątkowało dyskusję na temat tego, czy jest to środek dopingujący. Uznano jednak, że nie można tego traktować jako doping ze względu na brak zastosowania przy tym żadnych substancji chemicznych.

Dla kogo jest wskazany kinesiotaping?

  • Metoda kinesiotapingu pomaga nie tylko sportowcom, ale także osobom, które spotkały problemy zdrowotne i dolegliwości bólowe takie jak:
  • wady postawy - kinesiotaping może być stosowany przy leczeniu wad kręgosłupa (skolioza) czy klatki piersiowej oraz stóp,
  • osoby dotknięte porażeniem nerwu twarzowego,
  • dolegliwości związane z zaburzeniem połykania,
  • zwyrodnienia,
  • u kobiet po mastektomii pomagają przy obrzękach limfatycznych - mówimy wtedy o tapingu limfatycznym,
  • problemy neurologiczne,
  • pomoc w leczeniu blizn i krwiaków,
  • skręcenia kostki lub naderwanie mięśnia.

To tylko niektóre dolegliwości i problemy, które mogą być leczone poprzez zastosowanie taśm do kinesiotapingu. Metoda ta ma zastosowanie zarówno w przypadku przewlekłych schorzeń, jak i ostrych przypadłości bólowych. Jak widać też, kinesiotaping to metoda nie tylko mająca swoje zastosowanie w obszarze związanym z narządami ruchu, choć na pewno najczęściej jest stosowana do leczenia dolegliwości bólowych łopatki, nadgarstka, kręgosłupa - te części ciała najczęściej są leczone kinesiotapingiem.

Techniki naklejania plastrów do kinesiotapingu - czy można to zrobić samemu?

Czy możliwe jest samodzielne naklejenie plastra do kinesiotapingu? Pomimo pozornej prostoty, jaką charakteryzuje się ta metoda leczenia - nie jest wskazane samodzielne naklejania takich plastrów. Tylko fizjoterapeuta będzie wiedział:

  • jaki rodzaj plastra wybrać,
  • co oznacza dany kolor plastra i dlaczego właśnie ten powinien zostać naklejony;
  • w jakim kierunku powinien być naklejony plaster;
  • jak długo plaster powinien być przyklejony.

Jeżeli już zdecydujesz się na samodzielne naklejenie plastra do kinesiotapingu musisz wiedzieć o ryzyku związanym z niewłaściwym naklejeniem. Bardzo często może skutkować to zaczerwienieniem skóry i nieprawidłowym oddziaływaniem plastra na Twoje ciało.

Fizjoterapeuta zna techniki naklejania plastrów - są one różne w zależności od tego, jaką dysfunkcję chcemy leczyć. Ważne jest odpowiednie naciągnięcie plastra - to też jest zależne od typu schorzenia. Naklejanie plastra rozpoczyna się od potarcia go, dzięki temu aktywuje się specjalistyczny klej medyczny zawarty w plastrze. Miejsce, w którym plaster będzie naklejony, należy oczyścić i usunąć owłosienie. Bardzo ważne jest to, aby nie używać alkoholu etylowego do oczyszczania - w innym wypadku spowoduje to wystąpienie pieczenia.

Plaster powinien być przyklejony przez okres maksymalnie 7 dni, a następnie zdjęty. Po okresie 24 godzin od odklejenia plastra można rozpocząć kolejną terapię.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama