Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony corocznie 2 maja, to święto przypominające o sile symboli narodowych i ich znaczeniu w budowaniu wspólnoty oraz tożsamości narodowej czytamy na wBieszczady.pl Choć jest to stosunkowo młode święto – ustanowione w 2004 roku – zdążyło już na stałe wpisać się w kalendarz ważnych wydarzeń państwowych. W całym kraju organizowane są wtedy liczne inicjatywy, które mają na celu promowanie szacunku do biało-czerwonej flagi i integrowanie społeczności wokół idei patriotyzmu.
Fot. Facebook/Wiesław Sowiński
Tegoroczne bieszczadzkie obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 na ustrzyckim deptaku. To właśnie tam, jak co roku od 2015 roku, Stowarzyszenie Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa będzie rozdawać polskie flagi mieszkańcom oraz turystom. Kilkaset biało-czerwonych flag, zakupionych specjalnie na tę okazję przez Stowarzyszenie, trafi do rąk uczestników, dając im możliwość zamanifestowania swojego patriotyzmu w sposób widoczny i symboliczny. Wiesław Sowiński, radny Rady Powiatu Bieszczadzkiego, podkreśla wagę tego gestu.
2 maja to bardzo ważne dla nas, patriotów, narodowców święto. Nie ma dla mnie większego honoru jak maszerować pod biało-czerwoną flagą. Dlatego już dzisiaj zapraszam na nasze bieszczadzkie obchody tego święta
– mówi, zachęcając wszystkich do udziału.
Patriotyczny marsz na Holicę
Najważniejszym punktem dnia będzie wydarzenie pod nazwą „Do Flagi Marsz. Marsz na Holicę”. Uczestnicy spotkają się o godzinie 17:00 na parkingu na górze Żuków, tuż przy drodze Ustjanowa – Łobozew. Stamtąd wyruszą wspólnie w kierunku wieży widokowej na Holicy, miejsca, które cieszy się dużym uznaniem wśród turystów i stanowi jedną z istotniejszych atrakcji regionu. Holica, z której rozpościera się panorama Bieszczadów i okolicznych terenów, stanie się w tym dniu miejscem szczególnej manifestacji patriotyzmu. Organizatorzy podkreślają, aby wszyscy uczestnicy zabrali ze sobą biało-czerwone flagi, które będą widocznym znakiem jedności i narodowej dumy.
Fot. Facebook/Stowarzyszenie Ustyan
Wspólne śpiewanie hymnu i ognisko
Po dotarciu na szczyt Holicy wszyscy zebrani odśpiewają wspólnie hymn państwowy. Ten symboliczny gest, w otoczeniu przyrody, ma przypomnieć o znaczeniu narodowych symboli i o wspólnocie, która buduje się wokół idei patriotyzmu.Zakończeniem marszu będzie integracyjne ognisko z kiełbaskami. To moment na odpoczynek, rozmowy i podsumowanie dnia, który łączy wartości patriotyczne z aktywnością na świeżym powietrzu.
Stowarzyszenie z misją
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bieszczadzka Inicjatywa Narodowa. Jak podkreśla Wiesław Sowiński, tegoroczna edycja marszu odbywa się pod patronatem tego stowarzyszenia, które aktywnie zaangażowało się w organizację – od strony formalnej po logistyczną. Choć pomysł marszu zapoczątkował Paweł Germański i Stowarzyszenie Ustyan, w tym roku to Stowarzyszenie podjęło się zadania uzyskania niezbędnych zgód od Lasów Państwowych i przygotowania całego wydarzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.