reklama

Krioablacja guza nerki w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Szpital w Krośnie

Krioablacja guza nerki w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie - Zdjęcie główne

foto Szpital w Krośnie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie2 kwietnia 2025 roku w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim im. Jana Pawła II w Krośnie przeprowadzono kolejny zabieg krioablacji guza nerki. To już druga tego typu procedura w placówce. Krośnieńscy urolodzy, pod okiem eksperta dr. hab. Macieja Guzińskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, doskonalili swoje umiejętności w nowoczesnej metodzie leczenia onkologicznego.
reklama

Krioablacja – innowacyjna metoda leczenia guzów nerek

Krioablacja guza nerki to zaawansowana technika leczenia onkologicznego, w której wykorzystywane są ekstremalnie niskie temperatury do zamrażania i niszczenia chorej tkanki. Zabieg przeprowadzany jest przezskórnie, z użyciem kriosondy wprowadzonej do guza pod kontrolą tomografii komputerowej. Dzięki tej technologii możliwe jest precyzyjne zniszczenie guza bez konieczności tradycyjnej operacji chirurgicznej.

Dr Dariusz Sobieraj, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w Krośnie, wyjaśnia, że gaz przepływający przez kriosondę powoduje szybkie ochłodzenie tkanki, co prowadzi do jej zamrożenia i zniszczenia. Jest to alternatywa dla chirurgii, szczególnie ceniona za minimalną inwazyjność i krótszy czas rekonwalescencji.

reklama

Krioablacja – rozwiązanie dla pacjentów z przeciwwskazaniami do chirurgii

Metoda krioablacji jest szczególnie polecana pacjentom, którzy nie kwalifikują się do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Dr Sobieraj podkreśla, że krioablacja znajduje zastosowanie w leczeniu pacjentów starszych, po przebytych zawałach, udarach, z nadwagą, nadciśnieniem, a także w przypadku małych guzków.

Zabieg w krośnieńskim szpitalu był drugim tego rodzaju w tej placówce. Pierwszy zabieg przeprowadzono podczas X Podkarpackich Warsztatów Endoskopowych, pod kierunkiem dr. hab. Macieja Guzińskiego.

reklama

Nowoczesne technologie wspierają rozwój zabiegów małoinwazyjnych

Dzięki postępom w technologii obrazowania, małoinwazyjne procedury ablacyjne stają się coraz bardziej popularne w leczeniu nowotworów. W krośnieńskim szpitalu planuje się wprowadzenie krioablacji guzów nerki do rutynowych technik zabiegowych w oddziale urologii. Pomogą w tym nowe urządzenia, w tym tomograf zakupiony dzięki wsparciu finansowemu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Przyszłość krioablacji w leczeniu innych nowotworów

Dr Sobieraj zaznacza, że w przyszłości krioablacja może być stosowana nie tylko w leczeniu guzów nerek, ale także w przypadkach guzów innych narządów, takich jak klatka piersiowa, trzustka czy wątroba. To kolejny krok w kierunku rozwijania małoinwazyjnych metod leczenia onkologicznego, które oferują pacjentom mniejsze ryzyko powikłań oraz szybszy powrót do zdrowia.

reklama

Krioablacja jako przyszłość onkologii urologicznej

Zabiegi krioablacji stanowią obiecującą alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia nowotworów, oferując pacjentom bezpieczniejsze, mniej inwazyjne opcje leczenia. Dzięki takim innowacyjnym metodom jak krioablacja, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie staje się jednym z liderów w stosowaniu nowoczesnych technologii medycznych na Podkarpaciu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo