reklama
reklama

Turystyczny „OSKAR” dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Turystyczny „OSKAR”  dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Bieszczady Gmina Olszanica, Bieszczady i Podkarpacie mają prawo czuć się dumne. Po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce, Złoty Certyfikat określany w branży mianem „Turystycznego OSKARA” przyznany został Bieszczadzkim Drezynom Rowerowym. Sukces gminnej i bieszczadzkiej turystyki jest tym większy, że w „złotej dziesiątce” podmiotów nagrodzonych Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej znalazła się Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła Twórcze Bieszczady. Uroczystość wręczenia certyfikatów POT 2023 odbyła się podczas jubileuszowej gali 26 listopada w Warszawie.
reklama

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wyłania najlepsze krajowe produkty turystyczne, rekomendując je Polakom oraz gościom zagranicznym. – Jest to katalog wyjątkowych miejsc na mapie Polski, będący podpowiedzią jak spędzić wolny czas, by dostarczył wspaniałych doznań. Tegoroczna edycja jest też okazją do podsumowania dwóch ostatnich dekad, a także drogi, jaką w tym czasie przeszła rodzima branża turystyczna – mówił podczas gali Rafał Szmytke, prezes POT.

    Werdykt Kapituły jubileuszowego konkursu jest niewątpliwie ogromnym sukcesem turystyki podkarpackiej. – „Oskar dla Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych i Certyfikat POT dla Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła to dowód, jak wiele mamy do zaoferowania. I co warte podkreślenia, są to nie tylko atrakcje do zwiedzania, ale prawdziwe, dostępne na wyciągnięcie ręki skarby Podkarpacia, dostarczające niezapomnianych wrażeń każdemu, kto je odwiedza – powiedziała Sabina Mermer z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. 


    Złoty Certyfikat dla Bieszczadkich Drezyn Rowerowych oraz Certyfikat POT 2023 dla Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosł to wspaniały sukces mistrzowskiego tandemu Magdaleny i Janusza Demkowiczów, pomysłodawców i twórców obydwu tych inicjatyw. Przypomnijmy maj 2015 roku, gdy Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe wjechały na zarastające trawą tory historycznej linii nr 108, zbudowanej w 1872 roku z polecenia władz Cesarstwa Austriackiego. Wjechały, okazując się wielką atrakcją dla tysięcy turystów odwiedzających Bieszczady. Ci polubili je od razu, czego wyrazem była 30-tysięczna frekwencja osiągnięta już w pierwszym sezonie ich kursowania. 

 - Niedługo będzie dziesięć lat, jak wymarzyliśmy sobie drezyny rowerowe, które mogłyby służyć turystom, jeżdżąc po niewykorzystanej linii 108, prowadzącej z Krościenka do Zagórza. Od początku byłem przekonany, że to będzie bieszczadzka atrakcja na miarę hitu. I nie pomyliłem się, choć przyznam, że nie było łatwo. Na szczęście, na tej drodze spotykaliśmy znakomitych ludzi, którzy okazali się dla nas wielkim dobrem i wsparciem. Dlatego chcę podkreślić, że ten „turystyczny Oskar” jest również ich nagrodą, a także nagrodą całego regionu, gdyż w turystyce nikt nie jest samotną wyspą

– skomentował odniesiony sukces Janusz Demkowicz.
   

Docenić należy także przyznanie Certyfikatu POT drugiemu laureatowi konkursu pochodzącemu z tej samej gminy (Olszanica), z tej samej miejscowości (Uherce Mineralne) i mającemu nawet wspólnych twórców (Magdalenę i Janusza Demkowiczów). Certyfikat POT 2023 za Najlepszy Produkt Turystyczny w Polsce powędrował do Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła Twórcze Bieszczady! Kto tam był, ten doskonale wie, że to nie jest klasyczne muzeum do zwiedzania. Jest to natomiast żywe muzeum, gdzie poprzez aktywne uczestnictwo poznaje się dziedzictwo kulturowe i tradycje regionu. 


- Jest to miejsce, w którym w wiejskim piecu piecze się proziaki, toczy na kole garncarskim gliniane garnki, a w wiekowej szkolnej izbie uczy się przedwojennej kaligrafii. To miejsce, które przenosi odwiedzających w czasie, do zaginionego świata bieszczadzkiego kresu. Nieprzypadkowo mieści się ono w zabytkowym, uratowanym przed ruiną, obiekcie szkoły sprzed stu lat, powstałym z zamiłowania do tradycji regionu i ginących zawodów

– promuje Bieszczadzką Szkołę Rzemiosł Magdalena Demkowicz. 


O prestiżu i wartości przyznanych tytułów świadczy duża konkurencja, z jaką trzeba było się zmierzyć w konkursie. W rywalizacji o „Złoty Certyfikat” walczyło 10 produktów turystycznych, w kategorii „Certyfikat POT” dopuszczono 42 produkty turystyczne, zaś w kategorii „Turystyczne Odkrycie Roku” – 14 uczestników. Łącznie 66 podmiotów. 


W wyniku konfrontacji, a następnie głosowania, Kapituła przyznała dziesięć Certyfikatów POT 2023 i 3 wyróżnienia. Pokażmy tę „złotą dziesiątkę”. Znalazły się w niej: - Antidotum Airshow Leszno, - Bieszczadzka Szkoła Rzemiosł Twórcze Bieszczady, - Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn, - Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, - Julinek Park, - Kompleks Tężnia Busko, - Kraina Górnej Odry, - Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, - Marina Gliwice i wodny szlak Kanału Gliwickiego, - Młyny Rothera, zrewitalizowany zabytek architektury przemysłowej z połowy XIX wieku.

 „Certyfikat Internautów” przypadł w udziale Krainie Górnej Odry, a „Turystycznym Odkryciem Roku” został Park Legend Gór Świętokrzyskich – Nowa Słupia, u podnóża Łysej Góry. 
Wyróżnienia w kategorii „Turystyczne Odkrycie Roku” otrzymały: - Anielskie Ogrody Sferyczne (Bytnica, woj. lubuskie) oraz – Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.
Wyróżnienie w kategorii „Certyfikat POT” otrzymał Zamek Krzyżtopór, jedna z największych budowli w Polsce, zachowanych w stanie trwałej ruiny, wzniesiona w latach 1621-1644 w stylu „palazza fortezza”. (w Ujeździe, ziemia opatowska).
Nagrodami dla laureatów, oprócz przyznanych certyfikatów, jest promocja wszystkich tych miejsc, poprzez sfinansowanie ich kampanii reklamowych w wysokości 200 tys. złotych każde. 

I na koniec tej wyliczanki przywołajmy jeszcze raz największego bohatera jubileuszowego XX Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny, zdobywcy Złotego Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej 2023. Kapituła przyznała go Bieszczadzkim Drezynom Rowerowym. Sukces ogromny w skali ogólnokrajowym, o zasięgu europejskim, a może i światowym. 

Jest to niewątpliwie sukces ich twórców, ale też niewielkiej gminy Olszanica, która około 10 lat temu postawiła na turystykę, z zamiarem uczynienia z niej koła zamachowego rozwoju gminy. W ten klimat błyskawicznie wpisali się prowadzący w Orelcu klimatyczną Zagrodę „Magija” - Magdalena i Janusz Demkowiczowie. Wkrótce urodził się szalony, jak niektórym się wydawało, pomysł uruchomienia Bieszczadzkich Drezyn Rowerowych, a niedługo potem, z miłości do tradycji, powstał nietuzinkowy pomysł utworzenia Bieszczadzkiej Szkoły Rzemiosła. 

Dziś gmina Olszanica to nie tylko te dwa topowe produkty turystyczne o znaczeniu ogólnokrajowym. Dziś Olszanica ma prawo być także dumna ze stworzenia w krótkim czasie świetnej oferty zimowej. W Wańkowej powstało Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.SKI, z najdłuższą w Bieszczadach koleją linową (4-osob. kanapy). W oparciu o ten ośrodek powstała także najdłuższa tyrolka w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. A przecież nie można zapominać o cieszącej się dobrą sławą i uznaniem turystów Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa URSA MAIOR (Wielka Niedźwiedzica), która funkcjonuje w Uhercach Mineralnych.

Dlatego, naszym zdaniem, na specjalną nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej, obok przyznanych certyfikatów, zasługuje gmina Olszanica! Jedyna i niepowtarzalna, więc warto ją docenić.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama