Reklama

Nowe przepisy od dzisiaj. Natychmiastowe opuszczenie terytorium RP i więzienie za zniszczenie płotu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Nowe przepisy od dzisiaj. Natychmiastowe opuszczenie terytorium RP i więzienie za zniszczenie płotu - Zdjęcie główne

foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju We wtorek weszły w życie przepisy, które pozwolą służbom w sposób bezwzględny traktować osoby nielegalnie próbujące przekroczyć granicę naszego państwa. Pojawiła się też możliwość nałożenia kary za zniszczenie ogrodzenia lub zapory.

Bezwarunkowy zakaz

 

W polskim prawie pojawił się zapis, który daje komendantowi straży granicznej możliwość wydania postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju przez osobę, która próbowała dostać się do Polski w sposób nielegalny. Zmiany obejmują m.in. granice z Ukrainą, Rosją i Białorusią. Szef SG sporządzi w takim wypadku protokół i zawróci migranta, nakładając na niego tymczasowy zakaz ponownego wjazdu (od 3 miesięcy do 6 lat). Zatrzymanej osobie zabronione będzie również poruszanie się po Strefie Schengen.

 

Na postanowienie o opuszczeniu terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przysługuje zażalenie do Komendanta Głównego Straży Granicznej. Złożenie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia – taki zapis widnieje w opublikowanej w poniedziałek nowelizacji.

 

Nie rozpatrzą wniosku

 

W nowelizacji ustawy o cudzoziemcach pojawił się również zapis o możliwości pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Wyjątkiem mają być jedynie sytuacje, kiedy uchodźca przybędzie na terytorium Polski bezpośrednio z kraju, w którym zagrożone było jego życie, wolność oraz narażony był na niebezpieczeństwo prześladowania lub ryzyko wyrządzenia poważnej krzywdy. Osoba taka zobowiązana będzie jednak udowodnić wiarygodne przyczyny ubiegania się o azyl.

 

Do więzienia za zniszczenie płotu

 

Od 6 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności będzie groziło za zniszczenie infrastruktury granicznej. Kto zabiera, niszczy, uszkadza, usuwa, przesuwa lub czyni niezdatnymi do użytku elementy infrastruktury, znajdujące się w strefie nadgranicznej i przeznaczone do ochrony granicy państwowej, w szczególności ogrodzenia, zasieki, zapory lub rogatki – czytamy w Dzienniku Ustaw. Przepisy weszły w życie następnego dnia po ich ogłoszeniu.

 

/News4Media/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy