Reklama

Nie ma ważniejszych spraw. Będą zmieniać Hymn Polski

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nie ma ważniejszych spraw. Będą zmieniać Hymn Polski - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Kraju Wraz ze współczesnymi możliwościami drukarskimi i graficznymi powinny zmieniać się standardy tworzenia symboli narodowych. Takiego zdania jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, które przygotowało właśnie projekt ustawy regulującej te zagadnienia. Nowością ma być również nieco inne brzmienie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wiele się zmieniło

 

Ustawa określająca sposoby tworzenia symboli narodowych powstała w 1980 r. Aktualizowana była ostatnio w 1989 r., kiedy godłu przywrócono koronę. Mając na uwadze rozwój procesów wytwarzania znaków państwowych, rząd chce uporządkować wytyczne dotyczące stosowania ich przez instytucje i osoby prawne. Twórcy projektu zauważyli, że zmiany te postulowane są od dawna, m.in. przez specjalistów z zakresu kształtowania się herbów.

 

„Nadrzędnym celem projektowanej ustawy jest uporządkowanie stanu prawnego dotyczącego wykorzystywania przez instytucje państwowe, osoby prawne i fizyczne symboli państwowych RP, jak również wprowadzenie wzorów symboli państwowych, zgodnych ze współczesnymi technikami drukarskimi i graficznymi.” – czytamy w uzasadnieniu.

 

Autorzy dokumentu podkreślają, że funkcjonujące dotychczas załączniki odbiegają od dzisiejszych możliwości technicznych. Proponowane przez ministerstwo zmiany dotyczą wprowadzenia kokardy narodowej oraz pojęcia herbu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej i Chorągwi Rzeczypospolitej, a także zwiększenia ochrony tych symboli, poprzez regulacje prawne dotyczące postępowania np. ze zniszczonymi flagami.


Graf.: MKDNiS / proponowany wzór kokardy narodowej

Zmiany w polskim hymnie

 

Kierując się m.in. uwagami muzykologów, resort kultury pochylił się również nad brzmieniem hymnu. Oryginalna treść „Mazurka Dąbrowskiego” stworzona w 1797 r. przez Józefa Wybickiego, miała nieco inną treść, niż powszechnie przyjęta. Zamianie uległa bowiem kolejność drugiej i trzeciej zwrotki utworu. Projekt ustawy o symbolach narodowych zakłada przywrócenie tego tekstu do pierwotnej postaci. Obecnie druga zwrotka zaczyna się od słów „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. Trzecia zaś: „Jak Czarniecki do Poznania”. Po przyjęciu zmian należałoby śpiewać je w odwrotnej kolejności.

 

Dokument skierowany jest aktualnie do konsultacji publicznych. Wszelkie uwagi można zgłaszać w wiadomościach e-mail na adres  [email protected] do 27 października br. Pełna treść projektu znajduje się tu.

 

Poniżej pełna, obowiązująca treść "Mazurka Dąbrowskiego":

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy