reklama
reklama

Dlaczego kobiety nie chcą głosować? Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dlaczego kobiety nie chcą głosować? Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet - Zdjęcie główne

Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Ruszyła kampania Wspieram Sukces Kobiet zorganizowana przez fundację SPS przy wsparciu Uniwersytetu SWPS. Celem kampanii jest zachęcenie kobiet do głosowania w nadchodzących wyborach.
reklama

Jak czytamy na stronie wspieramsukceskobiet.pl, kobiety stanowią 53% wszystkich wyborców w Polsce. W ramach akcji Wspieram Sukces Kobiet we wrześniu 2023 roku przeprowadzono badania opinii na ponad 18 tysiącach respondentek. Pytano o najważniejsze dla nich kwestie, oraz powody, dla których nie zamierzają oddawać głosu w wyborach. Ponadto stworzono również ankietę dla kandydatów i kandydatek w wyborach, dzięki której mogą oni przedstawić swoje poglądy w kwestiach, które zostały wskazane jako najważniejsze dla kobiet. 

Wyniki badań wskazują kilka powodów, dla których część kobiet nie głosuje w wyborach. 14% niegłosujących nie jest zainteresowana polityką lub nie zna programów partii politycznych, jednak większość kobiet ma konkretny powód. Aż 23% kobiet które nie głosują, wskazuje jako powód brak czasu lub możliwości dojazdu. 29% deklaruje, że nie odpowiada im program żadnej partii. 11% nie zagłosuje z powodu rozczarowania politykami, których wybierały w przeszłości. 

Uwagę zwraca fakt, że niemal 9/10 kobiet wskazuje przemoc wobec nich jako kwestię, która jest dla nich bardzo istotna. Na ten aspekt wskazało aż 89% ankietowanych kobiet. 77% z kolei odpowiedziało, że istotną kwestią jest brak dostępu do żłobków i przedszkoli w wielu gminach. Po 72% respondentek w odpowiedzi zaznaczyło ubóstwo starszych kobiet i wsparcie dla kobiet planujących ciążę i spodziewających się dziecka. 69% ankietowanych uważa, że poważnym problemem są ograniczone możliwości wykonywania pracy ze względu na opiekę nad dziećmi. 2/3 uważa, że istotna jest ochrona środowiska, 64% wskazuje na urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie, a 63% odpowiedziało, że problemem są zmiany w prawie alimentacyjnym i wsparcie matek samotnie wychowujących dzieci.

Na tej podstawie kandydaci i kandydatki mogą wyrazić swoje poglądy na przytoczone kwestie w nieanonimowej ankiecie, która zostanie opublikowana na stronie wspieramsukceskobiet.pl  

Ankieta składa się z 20 pytań i obejmuje siedem bloków tematycznych: pracę opiekuńczą kobiet, ich sytuację zawodową i ekonomiczną, kwestie zdrowia i praw reprodukcyjnych, problem przemocy domowej i seksualnej, dostępu do usług społecznych oraz edukacji w zakresie ekologii i praw zwierząt. W ankiecie weryfikowana jest również gotowość do realizacji kobiecej agendy oraz do współpracy z organizacjami reprezentującymi kobiety.

Wszelkie inicjatywy zachęcające do angażowania się w politykę, świadomego udziału w wyborach, są bardzo ważne. Choć wydaje się to truizmem, w dniu wyborów możemy zdecydować nie tylko o tym, które partie polityczne dostaną się do parlamentu i kto będzie pobierał dietę poselską. Decydujemy także o tym, jakie kwestie będą podejmowane w debacie publicznej, w jakich sprawach będą podejmowane decyzje dotyczące naszego życia. Projekt Wspieram Sukces Kobiet zwraca uwagę na kwestie, które są naprawdę ważne dla Polek. To przypomnienie dla polityków i dziennikarzy, że kobiet dotyczą nie tylko kwestie reprodukcyjne, ale również te związane z rynkiem pracy, polityką społeczną czy transportem. Mamy nadzieję, że wyniki ankiety pozwolą podjąć Polkom i Polakom świadomą decyzję przy urnie wyborczej. Ale jeszcze ważniejsze jest zwrócenie uwagi na szeroko rozumiane problemy kobiece

– mówi Marta Żerkowska-Balas, socjolożka, politolożka, Uniwersytet SWPS.

Z danych Ipsos z marca 2023 roku wynika, że pewność udziału w wyborach deklaruje jedynie 55% respondentek w wieku 18-39 lat i 56% w wieku 40-59 lat.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama