Reklama

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie zaopiniował projekt Strategii Wodorowej. Jednak zwrócił uwagę na Sanok

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Korzeniowska

Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie zaopiniował projekt Strategii Wodorowej. Jednak zwrócił uwagę na Sanok - Zdjęcie główne

foto M. Korzeniowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszy list intencyjny w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie został podpisany w maju 2021. Gminy wiejskie obawiają się, że pod pretekstem tworzenia tzw. dolin wodorowych będą rozszerzane granice miast kosztem sąsiednich, mniejszych samorządów.

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) przygotował opinię (odrębną), dotyczącą projektu „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”. 


Projekt strategii rozpatrywany był 14 października br. przez Zespół ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

Związek pozytywnie opiniując omawiany projekt strategii wodorowej, zauważa rosnącą rolę wodoru i jego potencjał w dekarbonizacji gospodarki. Jednocześnie ZGWRP wskazuje na negatywne postępowanie, jakim jest próba wykorzystania – już na wstępnym etapie – procesów tworzenia tzw. dolin wodorowych do celów powiększenia granic miast.

 

Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, pozytywnie opiniując projekt „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”, zauważa rosnącą rolę wodoru i jego potencjał w dekarbonizacji gospodarki. Przedsięwzięcie zorientowane jest na osiągnięcie racjonalnego miksu energetycznego i zwiększenie samowystarczalności energetycznej, zmniejszając tym samym zakres tzw. ubóstwa energetycznego. Podążając za ideą Strategii i przyszłych aktów prawnych wydanych na jej podstawie, należy dostrzec jej rolę w integracji i współdziałaniu poszczególnych sektorów gospodarki, nauki oraz samorządów.

Przyświeca to idei „Razem można więcej”. Dlatego wskazujemy, jako na negatywne postępowanie, na próbę wykorzystania już na wstępnym etapie, procesów tworzenia tzw. dolin wodorowych oraz prawa wodorowego w zakresie formułowania wniosków z inicjatywy przedstawicieli rządu, dotyczących podziału gmin, - celem powiększenia granic miast.

Ma to miejsce np. w Sanoku, gdzie nie ma jeszcze prawa, konkretnych planów przedsięwzięć inwestycyjnych i ich lokalizacji, a już wskazuje się na potrzebę wydzielenia z części gminy wiejskiej Sanok niektórych jej terenów, - celem przyłączenia do miasta Sanok. Uzasadnieniem tego kroku ma być właśnie realizacja przedsięwzięć służących infrastrukturze wodorowej.

Takie postępowanie już u zarania tworzenia Strategii, zdaniem ZGWRP, buduje negatywne dla niej nastawienie niektórych środowisk.


- czytamy w opinii Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej do projektu „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 roku”.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy