W ramach zadania zaprojektowano prace przygotowawcze, ziemne, rozbiórkowe i wykończeniowe.
– Powstanie m.in. nowa nawierzchnia na długości 2 636 mb, chodnik na dł. 540 mb, 16 zjazdów indywidualnych i publicznych o nawierzchni bitumicznej i z kostki betonowej, 15 miejsc postojowych. Zostaną też utwardzone pobocza o szer. 0,75m., powstanie oznakowane i oświetlone bezpieczne przejście dla pieszych.
– wylicza starosta Stanisław Chęć.
Prace potrwają od maja do listopada 2022 roku.
– Z roku na rok przybywa na polskich drogach samochodów, a co się z tym wiąże, pogarsza się stan nawierzchni dróg. Całymi latami nieremontowane, popadają w stopniową degradację, powodując narastającą irytację użytkowników szlaków komunikacyjnych. Przykładem takiej arterii jest droga Załuż – Lesko. Próby pozyskania środków na jej remont mają swoją dość długą historię.
– mówi Andrzej Chrobak, członek Zarządu Powiatu Sanockiego.
W czerwcu 2019 roku Zarząd Powiatu Sanockiego zlecił opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi, po czym uzyskał szereg niezbędnych decyzji administracyjnych i uzgodnień wymaganych przepisami prawa, co umożliwiło dokonanie zgłoszenia zamiaru wykonania prac budowlanych.
Pierwszy wniosek o dofinansowanie, złożony w obecnej kadencji przez Powiat Sanocki, nie uzyskał wystarczającej ilości punktów.
– Zarząd Powiatu Sanockiego, biorąc pod uwagę wolę i determinację mieszkańców, a także fakt, że jest to alternatywna droga w stosunku do korkującej się drogi krajowej nr 28 zdecydował o ponowieniu wniosku składanego do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. I udało się. Ogromne podziękowania należą się Wydziałowi Inwestycji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Sanoku, który tak przepracował pierwotny wniosek, że uzyskał wystarczającą ilość punktów i tym samym możemy przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą na niebagatelną kwotę 6 911 100,00 zł. Mam nadzieję, że już końcem bieżącego roku użytkownicy drogi prowadzącej przez Załuż będą się nią poruszać bez stresu spowodowanego koniecznością omijania co gorszych odcinków jezdni.
– wyjaśnia radny Andrzej Chrobak.
Do kwestii przebudowy drogi Załuż – Lesko odniósł się również Stanisław Lewicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sanockiego.
– Ostatnia sesja zapisze się w kronikach Powiatu jako historyczna. Pełniąc po raz trzeci mandat radnego, nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek Rada Powiatu podjęła podczas jednej sesji uchwały, które w sumie zabezpieczają ponad 46 mln zł na inwestycje, w szczególności drogowe. Wśród nich znalazła się uchwała w sprawie przebudowy drogi Załuż – Lesko w miejscowości Załuż, bardzo długo oczekiwana i potrzebna strategiczna inwestycja, nie tylko ze względów społecznych, ale i gospodarczych, komunikacyjnych oraz wizerunkowych. Nie posiadam się z radości, że do tego doszło i mam wielką satysfakcję, ponieważ Mieszkańcy Załuża, na czele z Panią Sołtys i Panią Radną, wielokrotnie prosili mnie o pomoc w tej sprawie podczas zebrań i różnego rodzaju spotkań. Zwracali się też do mnie inni ludzie, korzystający z tej drogi. Mówiłem wówczas, że na pewno ją zrobimy i udało się! Radość moja jest tym większa, że przewodniczyłem obradom sesji, na której zapadła decyzja. Droga ta była prawdziwą piętą Achillesową Powiatu od początku jego istnienia w nowej rzeczywistości. Mimo wielu podejmowanych prób nie zdołano doprowadzić do powstania projektu oraz decyzji o jej przebudowie. Teraz się udało, toteż mogę zameldować swoim wyborcom wykonanie zadania. Dziękuję Zarządowi Powiatu za decyzję i skuteczne wnioskowanie, Urzędnikom przygotowującym tę inwestycję, Pani Wojewodzie za przydzieloną dotację oraz całej Radzie Powiatu za podjęcie uchwały. Dziękuję też Mieszkańcom Załuża za upór i konsekwentne zabieganie i lobbowanie w tej sprawie. Wierzę, że nowe wnioski o dofinansowanie złożone przez Zarząd Powiatu Sanockiego pozwolą realizować inwestycje w kolejnych miejscowościach, w których remontu wymagają zaniedbane drogi i chodniki.
– podkreśla radny Lewicki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.