Reklama

Zmiany w ratownictwie

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w ratownictwie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące zmian prawnych w organizacji systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele organów samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego i powiatowego, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów leczniczych posiadających dyspozytornie medyczne i przedstawiciele środowiska ratowników medycznych.

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 1 kwietnia 2019 r. obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nowe umowy w rodzaju ratownictwo medyczne (na udzielanie świadczeń przez zespoły ratownictwa medycznego).

Umowy te NFZ zawierać będzie z dysponentami na dany rejon operacyjny, w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego. Obecnie obowiązujące umowy trwają od 1 lipca 2011 r. do 31 marca 2019 r.

Nowe regulacje prawne wprowadzają tutaj istotną zmianę, ponieważ określają nową definicję rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej (nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów).

Nowe rejony i dyspozytornie

Na ternie województwa podkarpackiego działa 5 dyspozytorni medycznych: w Rzeszowie, Krośnie, Mielcu, Sanoku i w Przemyślu.

Mając powyższe na uwadze, na Podkarpaciu od 1 kwietnia 2019 r. może funkcjonować 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego – realizujących zawarte umowy samodzielnie albo wspólnie z innymi podmiotami leczniczymi.

W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, polegające na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających dostępność do wyżej wymienionych zespołów na obszarach, gdzie notowano przekroczenia czasów dotarcia na miejsce zdarzenia.

Pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów: Jarosław, Domaradz, Olszanica, Fredropol, Nowa Sarzyna, Jeżowe, Łańcut, Żyraków.

- Należy podkreślić, że od 1 lipca 2018 r. z zaoszczędzonych środków finansowych, pozostałych po przekształceniu niektórych zespołów specjalistycznych na podstawowe, uruchomione już zostały 3 zespoły ratownictwa medycznego - w Boguchwale, Komańczy i w Wielopolu Skrzyńskim - wylicza Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiej.

Ma być bezpieczniej

W rejonie bieszczadzkim obejmującym powiat sanocki, brzozowski, leski i bieszczadzki, działać będzie 19 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 całodobowych, 3 podstawowe 12-godzinne oraz 2 podstawowe sezonowe – stacjonujące w Ustrzykach Górnych i na Jeziorze Solińskim, które zabezpieczają obsługiwane obszary w okresie największego nasilenia ruchu turystycznego.

W rejonie rzeszowskim, obejmującym m. Rzeszów, pow. rzeszowski, leżajski, łańcucki i niżański, działać będzie 21 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 17 całodobowych, 2 podstawowe 16-godzinne oraz 2 podstawowe 12-godzinne.

W rejonie krośnieńskim, obejmującym m. Krosno, pow. krośnieński, jasielski, strzyżowski, dębicki i ropczycko-sędziszowski, działać będzie 21 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 18 całodobowych oraz 3 podstawowe 16-godzinne.

W rejonie mieleckim, obejmującym m. Tarnobrzeg, pow. tarnobrzeski, mielecki, kolbuszowski i stalowowolski, działać będzie 17 zespołów ratownictwa medycznego całodobowych.

W rejonie przemyskim, obejmującym m. Przemyśl, pow. przemyski, lubaczowski, jarosławski i przeworski, działać będzie 19 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 16 całodobowych, 2 podstawowe 16-godzinne oraz 1 podstawowy 12-godzinny.

- Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie, od 1 kwietnia 2019 r., liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 na 97, co skróci czas oczekiwania na dotarcie zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie pozytywnie na poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego - podsumowuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE