Reklama

Zmiany w jednorazowych odszkodowaniach z tytułu wypadków przy pracy

Opublikowano:
Autor:

Zmiany w jednorazowych odszkodowaniach z tytułu wypadków przy pracy  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.

W celu uzyskania odszkodowania, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletny wniosek. Powinien on zawierać :

- wniosek o jednorazowe odszkodowanie,

- protokół powypadkowy wraz z dokumentacją, sporządzony i zatwierdzony przez zakład pracy,

- wypełniony przez lekarza druk OL-9, zawierający adnotację ,że leczenie i rehabilitacja zostały zakończone.

24 maja 2019r. Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został ogłoszony nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, który obowiązuje od 1 stycznia 2020r. Wzór protokołu dostępny jest w załączniku do wymienionego rozporządzenia. Należy podkreślić, że formularze protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (które miały miejsce przed końcem ub.r.)sporządzone według dotychczasowego wzoru mogły być stosowane nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2019r.Zatem należy mieć na uwadze, że jeżeli ulegliśmy wypadkowi przy pracy po 1 stycznia 2020 r. – protokół ma być sporządzony na nowym wzorze.

Jak sporządzić protokół powypadkowy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS? O czym należy pamiętać przy sporządzaniu i dokumentowaniu wypadku przy pracy? Na te i inne pytania odpowiadać będą eksperci ZUS podczas dyżuru – we środę (15 stycznia) w godz. 10-11 pod nr tel. 17 858 61 85

 

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE