Reklama

Zespół Szkół nr 2 w Sanoku ma swoje Muzeum Techniki [FOTO]

Opublikowano: ndz, 24 lis 2019 17:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Techniki - to takie miejsce, gdzie starym łezka się w oku kręci, a młodzi mają oczy jak młyńskie kamienie.

Przełom XX i XXI wieku to okres intensywnego rozwoju techniki,
a szczególnie elektroniki i telekomunikacji. Zmiany te warto odnotować i zauważyć skok technologiczny, jaki nastąpił pod koniec XX wieku. Służą temu muzea techniki, czyli miejsca, gdzie kolekcjonuje się urządzenia, które dawno wyszły z użycia. Większość Polaków zna muzeum, które mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W Sanoku takim miejscem jest szkolne Muzeum Techniki przy Zespole Szkół Nr 2, czyli MECHANIKU, które nie może się co prawda równać ze stołecznym, z uwagi na niewielki rozmiar, jednak z pewnością warto go odwiedzić.

Powstawało ono od 2018 roku i zgromadziło sprzęty techniczne, charakterystyczne dla końca XX wieku. Eksponaty zbierane były przez lata i składowane na szkolnym strychu. Dano im szansę ponownego zaistnienia jako zbiory muzealne, a jest ich około 70. Są tam urządzenia techniczne z dziedzin: komputeryzacja, technika filmowa, radiotechnika, fotografia, telekomunikacja i technika pomiarowa. Zgromadzenie wielu przedmiotów o charakterze technicznym i ich udostępnienie dzieciom i młodzieży pozwoli na przekazanie wiedzy o historii techniki, wskazanie wielkości postępu technicznego, jaki nastąpił w tak krótkim czasie, bo od lat 70-tych zeszłego wieku.

         Muzeum w Mechaniku jest pierwszym tego typu w Sanoku i z pewnością  w przyszłości jego zbiory zostaną poszerzone. Nasze muzeum nie jest duże – mieści się w jednej obszernej sali. Jednak liczymy, że przy pomocy chętnych donatorów wzbogacimy kolekcję w „stare urządzenia”, czyli radia, komputery, gramofony, aparaty fotograficzne i inne techniczne ciekawostki z drugiej połowy XX wieku. Młodzież naszej i innych szkół, zwiedzając muzeum, odbędzie interesującą podróż w przeszłość, dzięki której dowie się, co było „przed smartfonem” oraz że minione czasy obfitowały w liczne ciekawostki techniczne, a także romantyczne chwile. Wiedza ta pozwoli bardziej docenić wysiłki naukowców zmierzające do ułatwiania i umilania ludzkiego życia.

Oficjalne otwarcie muzeum nastąpiło 20 listopada 2019 roku i zgromadziło dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów. Pani Dyrektor przecięła uroczyście wstęgę i odbyło się pierwsze zwiedzanie, prowadzone przez kustosza – mgra inż. Marka Skalskiego. Nie obyło się bez poczęstunku i pamiątkowych zdjęć. Pierwsi wizytujący wpisali się do księgi gości muzeum.  

Marek Skalski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE