Reklama

Zapalenie mieszków włosowych. Jest na to sposób

Opublikowano:
Autor:

Zapalenie mieszków włosowych. Jest na to sposób - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zapalenie mieszków włosowych to powszechna dolegliwość, która występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. Objawia się zaczerwienieniem wokół mieszków włosowych, a także wypryskami. Jest to uporczywy problem, którego trudno się pozbyć.

Aby w pełni zrozumieć, czym jest zapalenie mieszków włosowych, warto zrozumieć, czym jest sam mieszek włosowy.

Mieszek włosowy to kanalik w skórze, z którego wyrasta włos. Wyróżnia go odmienna od skóry flora bakteryjna. W mieszku włosowym znajduje się ujście gruczołów łojowych. Dno mieszka jest bardzo dobrze ukrwione i unerwione.

Przyczyny powstawania zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych możemy podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne.

Infekcyjne zapalenie może zostać wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby. Problem pojawia się wówczas, gdy drobnoustroje wnikają do mieszka włosowego. Najczęściej dzieje się to w wyniku golenia lub depilacji i jest to dość częsta przypadłość. Wtedy właśnie stwarzamy warunki do tego, aby patogeny przeniknęły do mieszka.

Pod względem przyczyn nieinfekcyjnych można wyróżnić czynniki mechaniczne i chemiczne. Te pierwsze są najczęściej związane z podrażnianiem skóry, np. przez zbyt ciasne ubranie, ale także częste golenie. W zakresie chemicznych czynników determinujących zapalenie mieszków włosowych zazwyczaj mamy do czynienia z wpływem niektórych leków – zarówno przyjmowanych wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Negatywnie na mieszki włosowe mogą działać na przykład glikokortykosteroidy.

Objawy

Istnieje wiele objawów zapalenia mieszków włosowych. W początkowej fazie jest to najczęściej zaczerwienienie występujące w okolicy mieszków włosowych. Poza zaczerwienieniem najbardziej charakterystycznym symptomem są wypryski wypełnione płynem surowiczym lub ropą. W ich środku znajduje się włos, który może z nich wyrastać. Włos jednak nie zawsze jest widoczny. Jasne i cieniutkie włoski mogą być całkowicie niezauważalne. Wokół takiego wyprysku robi się jaskrawe zaczerwienienie. Wypryski nie są najczęściej bolesne, czasem może jednak wystąpić świąd. Co istotne, po zmianach nie pozostają blizny.

Zapalenie mieszków włosowych – jak leczyć?

Z zapaleniem mieszków włosowych zawsze powinniśmy udać się do dermatologa, bo w przeciwnym razie schorzenie może przerodzić się w poważniejszy problem.

Większość lekarzy leczenie zaczyna od stosowania preparatów zewnętrznych oraz doustnych antybiotyków. Bardzo często jednak dolegliwości po pewnym czasie wracają, w szczególności, gdy są one wywołane depilacją lub goleniem.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie domowe

Część osób zanim uda się do lekarza, decyduje się na podjęcie leczenia domowymi metodami. Wśród najpopularniejszych można wymienić przemywanie chorego obszaru wodą utlenioną oraz aplikacja kremów regenerujących naskórek. Skuteczność takich działań nie jest jednak zadowalająca i najczęściej problem szybko wraca lub w ogóle nie mija.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie przy pomocy depilacji laserowej

Depilację laserową uznaje się za najskuteczniejszą metodę w zwalczaniu problemu zapalenia mieszków włosowych. Coraz częściej wykonuje się depilację laserową ze wskazań medycznych Przy depilacji laserowej efekty są długotrwałe, gdyż likwidujemy główne przyczyny powstawania problemu – wzrost włosków, a co tym idzie konieczność depilacji i golenia. W przypadkach, gdy pacjent ma zapalenie mieszków włosowych na nogach lub innym miejscu, zabieg możemy wykonać jedynie w danym obszarze. Co więcej, zabieg nie odbija się negatywnie na zdrowiu pacjenta, czy na ogólnym stanie skóry. Jest w pełni bezpieczny. Podczas zabiegu do skóry przykładana jest głowica emitująca światło, która niszczy włoski wraz z komórkami macierzystymi. Dzięki temu owłosienie zostaje zlikwidowane na zawsze. Sam zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny.

Dla wielu pacjentów duże znaczenie ma bolesność zabiegu. W przypadku nowoczesnych technologii, jak na przykład laser diodowy Vectus, problem ten został wyeliminowany. Sprzęt posiada specjalną, chłodzącą głowicę, która znacznie redukuje ewentualny dyskomfort. Ceny za zabieg nie są wysokie, bo wahają się w granicach stu złotych. Średni czas zabiegu wynosi od 5 do 30 minut. Aby zabieg był skuteczny, należy wykonać go od 4 do 6 razy.

Halina Błaszczak-Pikus, Właścicielka DermaDent Kosmetologia/Medycyna estetyczna

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE