Reklama

Zadbaj o światła w swoim samochodzie, szczególnie jesienią i zimą!

Opublikowano:
Autor:

Zadbaj o światła w swoim samochodzie, szczególnie jesienią i zimą! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niewyregulowane lub niesprawne światła w samochodach to niestety bardzo częsty widok na polskich drogach. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego, z których wynika, że ponad 90 proc. pojazdów ma niedokładnie ustawione reflektory, a więcej niż połowa z nich nie jest w stanie zapewnić minimum niezbędnego oświetlenia.

Policja ostrzega, że jeśli w trakcie kontroli zostanie wykazane, że pojazd ma oświetlenie w złym stanie technicznym lub nieprawidłowo ustawione, co zagraża innym użytkownikom drogi, to funkcjonariusze nie dopuszczą go do dalszej jazdy. W takim przypadku może zostać zatrzymany dowód rejestracyjny, a kierowca może otrzymać mandat w wysokości nawet 500 zł. Ważne też, by pamiętać, aby nie oślepiać innych kierowców niepotrzebnie włączonymi światłami przeciwmgielnymi.

Ustawienie reflektorów najlepiej powierzyć specjalistom w warsztacie lub stacji diagnostycznej, którzy dysponują specjalnymi urządzeniami służącymi do sprawdzenia kąta nachylenia świateł

Wymieniaj parami

Jeśli przepali się jedna z żarówek reflektorów to i tak powinno się wymienić obie. Nie tylko dlatego, że trwałość żarówek z tej samej serii produkcyjnej będzie podobna, lecz także ze względu na barwę światła – nowa i używana żarówka będą świeciły inaczej. Podobna zasada obowiązuje w przypadku lamp ksenonowych – tu różnica w barwie światła będzie jeszcze bardziej widoczna.

Samodzielna wymiana żarówek jest z reguły dość prosta, choć bywają wyjątki. W niektórych samochodach może okazać się konieczna wizyta w serwisie. Jeśli nasze auto nie należy do tej grupy, warto przećwiczyć operację wymiany żarówki w obu reflektorach, by później, np. po zmroku i w deszczu udało się to zrobić. Zwracajmy też uwagę, aby przy wymianie nie dotykać palcami bańki żarówki – to znacznie skraca jej trwałość

Czystość reflektorów

Jeśli pogoda jest brzydka i szyba poza polem oczyszczanym przez wycieraczki jest brudna, reflektory na pewno wyglądają podobnie. Już po półgodzinnej jeździe w warunkach dużego zanieczyszczenia drogi reflektory pojazdu ulegają zabrudzeniu aż w 60 procentach, a nieczystości zasychające na lampach pochłaniają tak wiele światła, że ich zasięg zmniejsza się nawet o kilkadziesiąt metrów. 

Bądź gotów na awarię

Starajmy się zawsze wozić ze sobą zapasowe żarówki, zwłaszcza gdy w naszym aucie są mniej typowe produkty. W zestawie najlepiej mieć dokładnie takie same, jakie są zamontowane w reflektorach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE