Reklama

Z Bieszczad na Ukrainę - otwarte przejście graniczne pod Tarnicą

Opublikowano:
Autor:

Z Bieszczad na Ukrainę - otwarte przejście graniczne pod Tarnicą  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niesamowita wiadomość dla wszystkich miłośników Bieszczad! Podczas majówki zostanie otworzone przejście graniczne Wołosate - Łubnia, znajdujące się na południe od Tarnicy.

Bieszczady stają się coraz popularniejszym punktem wypadowym na długi weekend majowy. Teraz, przed turystami otworzyła się nowa możliwość zobaczenia uroków Bieszczad, również od strony południowo-wschodnich sąsiadów. 

Od 1 do 5 maja w okolicach Wołosatego w Bieszczadach zostanie uruchomiona odprawa graniczna poza czynnymi przejściami granicznymi. Turyści zainteresowani przekroczeniem polsko-ukraińskiej granicy w tym miejscu, muszą spełnić takie same warunki jak podczas kontroli w przejściu granicznym.

---AKTUALIZACJA--26.04.2019r. godz. 18.30. W związku z opublikowaniem w dniu dzisiejszym Zarządzania zmieniającego do Zarządzenia nr 25/2019 Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego z dnia 26 kwietnia 2019 roku informujemy, że turyści będą mogli przekraczać granicę w wskazanym w niniejszym komunikacie miejscu pieszo oraz na rowerze (szczegółowe informacje na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego).

---AKTUALIZACJA--26.04.2019r. godz. 12.30. Zgodnie z Decyzją Ministra Środowiska nr. DOP-WPN.436.83.2019.TP oraz Zarządzeniem Dyrektora Bieszczadzkiego Parku Narodowego Nr 25/2019 z dnia 25 kwietnia w sprawie wyznaczenia szlaku pieszego na końcowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 897 w osadzie Wołosate, turyści będą mogli przekraczać granicę w wyznaczonym miejscu wyłącznie pieszo (szczegóły na stronie internetowej Bieszczadzkiego Parku Narodowego).

Odprawa graniczna poza czynnymi przejściami granicznymi będzie prowadzona w obrębie Przełęczy Beskid pod Menczyłem, na drodze pomiędzy miejscowościami Wołosate po polskiej stronie i Łubnia na Ukrainie.

Punkt odpraw granicznych będzie funkcjonował od 1 do 5 maja br. w godzinach 9-18 (czasu warszawskiego).

Przekraczać granicę będą mogły wszystkie osoby niezależnie od posiadanego obywatelstwa na podstawie dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy.

Turyści będą mogli przekroczyć granicę pieszo oraz na rowerze

Każdy podróżny będzie musiał przejść kontrolę polskich i ukraińskich służb  -  granicznych oraz celnych.

Obywatele państw Unii Europejskiej muszą posiadać ważny paszport, a obywatele Ukrainy ważny paszport oraz wizę lub dokument pobytowy jeśli jest wymagany, bądź zezwolenie MRG.

Na drodze prowadzącej do miejsca przekroczenia granicy zostaną wprowadzone tymczasowe ograniczenia w ruchu. Należy stosować się do poleceń i komunikatów służb czuwających nad bezpieczeństwem.

Podstawą do przeprowadzenia odprawy granicznej poza czynnymi przejściami granicznymi jest zgoda Głównych Pełnomocników Granicznych Polski i Ukrainy udzielona w oparciu  art. 9 Umowy z dnia 18 maja 1992 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie przejść granicznych.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące warunków przekraczania granicy:

Przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy państwowej możliwe jest  na podstawie dokumentów uprawniających do przekraczania granicy  - obywatele Unii Europejskiej paszporty, obywatele państw trzecich - paszporty oraz wiza, jeśli jest wymagana oraz dodatkowo – zgodnie z postanowieniami polsko-ukraińskiej Umowy o Małym Ruchu Granicznym – mieszkańcy strefy przygranicznej mogą przekraczać granicę na podstawie zezwoleń MRG bez konieczności posiadania paszportów i wiz.

Ponadto  obywatele państw trzecich, mogą wjechać na terytorium RP po spełnieniu warunków określonych Kodeksie Granicznym Schengen tj.:

 a) uzasadnią cel i warunki planowanego pobytu oraz posiadają wystarczające środki utrzymania, zarówno na czas trwania planowanego pobytu, jak i na powrót do ich państwa pochodzenia lub na tranzyt do państwa trzeciego, co do którego istnieje pewność, że uzyskają zezwolenie na wjazd na jego terytorium,

b) nie są osobami, wobec których dokonano wpisu do celów odmowy wjazdu w SIS;

c) nie są uważani za stanowiących zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych żadnego z państw członkowskich, a w szczególności nie dokonano wobec nich, na tej samej podstawie, wpisu do celów odmowy wjazdu w krajowych bazach danych państw członkowskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE