Reklama

Wystawa rzeszowskiego IPN na dziedzińcu sanockiego zamku!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: IPN

Wystawa rzeszowskiego IPN na dziedzińcu sanockiego zamku!  - Zdjęcie główne

foto IPN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już za dwa dni (25.01.br.) na dziedzińcu zamku w Sanoku będzie można obejrzeć nową wystawę pt. "Józef Piłsudski - Symon Petlura. Twórcy sojuszu polsko – ukraińskiego 1920 roku”.

Ekspozycja, przygotowana przez rzeszowski oddział IPN, przedstawia wciąż mało znany aspekt walk o Niepodległość i granice Rzeczypospolitej przez pryzmat życia dwóch mężów stanu: Józefa Piłsudskiego i Symona Petlury. Zawarty przez tych dwóch polityków i wojskowych sojusz polsko-ukraiński z 1920 r. pozwolił zakończyć krwawy konflikt polsko-ukraiński, toczony od 1918 r., i umożliwił wspólną walkę z Rosją bolszewicką.

Autorem wystawy jest dr hab. Stanisław Stępień – znawca stosunków polsko-ukraińskich i biograf Petlury, redaktorem dr Jacek Magdoń – pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, za opracowanie graficzne odpowiadał Karol Czechowicz z OBEN w Rzeszowie. Prace nad wystawą, opartą na materiałach źródłowych znajdujących się m.in. w Polsce, na Ukrainie i we Francji, trwały ponad rok. Celem wystawy, która będzie dostępna zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, jest kontynuacja procesu przywracania pamięci historycznej, zniszczonej przez system komunistyczny.

 

Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie przygotował także inną wystawę, która ukaże się na terenie powiatu sanockiego - „Bieszczady w Polsce Ludowej 1944-1989”. Zostanie zaprezentowana w Zakładzie Karnym w Łupkowie

 

Ekspozycja jest próbą ukazania najnowszej historii Bieszczad. Wystawa ukazuje życie polityczne, społeczne, gospodarcze i religijne powojennych Bieszczad, ma charakter chronologiczno-tematyczny. Na części palet autorzy umieścili krótkie teksty wprowadzające dotyczące danego tematu z zaznaczeniem najważniejszych problemów i wydarzeń. 

Na uwagę zasługuje fakt, że na wystawie pokazano sporo nieznanych do tej pory zdjęć i dokumentów, które obrazują powojenna historię Bieszczadów. 

Wystawa przybliżyła zebranym trudne tematy, dotyczące m.in. stosunków polsko-ukraińskich oraz wysiedleń. Ponadto przedstawiono problem osadnictwa w Bieszczadach, wielkie inwestycje tego okresu, jak choćby budowa zapory w Solinie, tematy związane z funkcjonowaniem Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Bieszczadach oraz z podróżowaniem po tym trudnym i często niedostępnym terenie.

Składa się z licznych fotografii, dokumentów, artykułów prasowych oraz obwieszczeń i afiszy. Prezentowany materiał pochodzi z archiwów i zbiorów prywatnych, składa się z licznych fotografii, dokumentów, artykułów prasowych oraz obwieszczeń i afiszy. 

Ramy czasowe ekspozycji obejmują lata 1944–1989, ale zamieszczono również krótki przyczynek na temat historii tych terenów w okresie II wojny światowej. 

Wystawę można również zobaczyć na udostępnionych slajdach [TUTAJ]

 

 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy