Reklama

Wymuszają logowanie i narażają na koszty. Usuń te aplikacje z telefonu natychmiast!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Wymuszają logowanie i narażają na koszty. Usuń te aplikacje z telefonu natychmiast! - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kolejny raz użytkownicy systemu Android narażeni byli na dostępność programów zagrażających bezpieczeństwu danych. Specjaliści z zakresu informatyki zidentyfikowali trzy szkodliwe aplikacje, których używanie może doprowadzić do kradzieży istotnych informacji.

Alert ekspertów dotyczy logowania za pomocą Facebooka i możliwej utraty pieniędzy.

 

Szkodliwe edytory zdjęć

Sprawę komentują specjaliści z USA. Jak czytamy w Bleeping Computer (amerykańskim portalu internetowym zajmującym się zagadnieniami z zakresu cyberbezpieczeństwa), są to aplikacje związane z edycją zdjęć. Te informatyczne “szkodniki” są w stanie narazić użytkowników Facebooka na potężne koszty. Przeciętny użytkownik może stracić pieniądze poprzez uruchamiane bez jego zgody kampanie medialne.

Jak to działa?

Żeby korzystać z rzeczonych programów, wymagane jest logowanie do nich za pośrednictwem Facebooka. W ten sposób nasze dane są przejmowane i wykorzystywane za pomocą hakerskiego kodu. Wówczas w naszym imieniu uruchamiane są kampanie reklamowe, za które nieświadomy niczego użytkownik musi później zapłacić.

„Te aplikacje na Androida wymagają od użytkowników zalogowania się za pośrednictwem konta na Facebooku, aby uzyskać dostęp do nich, a następnie po cichu zbierają dane uwierzytelniające za pomocą zaszyfrowanych poleceń JavaScript ukrytych w aplikacji.” – opisują autorzy publikacji.

Przejrzyj swój smartfon

Programiści zwalczający cyberprzestępczość znaleźli w ostatnim czasie trzy takie programy dostępne do pobrania w popularnym Sklepie Play. Każdy, kto posiada urządzenie z systemem Android, powinien sprawdzić, czy nie zainstalował w jego pamięci aplikacji z czarnej listy. Jeżeli tak, należy jak najszybciej odinstalować je, ponieważ nawet usunięcie ich z wirtualnego marketu nie zatrzyma działania już pobranych. Zagrożenie dotyczy również tych osób, które nie wykorzystują do pobierania nieznanych źródeł. Przedstawione aplikacje zostały zainstalowane już kilkaset tysięcy razy przez użytkowników z całego świata.

Najnowszym programem działającym w opisany sposób jest Blender Photo Editor - Easy Photo Background Editor. Jak wskazuje Bleeping Computer, podobny schemat działania oszustów dotyczył również Magic Photo Lab - Photo Editor oraz Pix Photo Motion Edit 2021.

/News4Media/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy