reklama

Wyjątkowo piękne miejsce pełne historii. Zobacz sanocki Skansen jesienią

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Wyjątkowo piękne miejsce pełne historii. Zobacz sanocki Skansen jesienią - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

foto Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościJesienią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku staje się wyjątkowo malowniczym miejscem. Drewniane chaty, otoczone złoto-czerwonymi koronami drzew, tworzą obrazek, który zachwyca i przyciąga odwiedzających. To największe i najstarsze muzeum etnograficzne w Polsce, położone na prawym brzegu Sanu w sanockiej dzielnicy Biała Góra, w samym sercu Gór Sanocko-Turczańskich, prezentuje tradycyjną kulturę ludową i niezwykłe dziedzictwo Karpat.
reklama

 

reklama

Historia i rozwój Muzeum Budownictwa Ludowego

Skansen, założony z inicjatywy Jerzego Tura i Aleksandra Rybickiego, od lat przyciąga miłośników etnografii i tradycji ludowej. Decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki z 24 stycznia 1958 roku powołano „Muzeum Skansenowskie w Budowie”, a we wrześniu tego samego roku placówkę przemianowano na Muzeum Budownictwa Ludowego. Rozciąga się na obszarze 38 hektarów, a jego otwarcie dla zwiedzających miało miejsce 25 lipca 1966 roku. Drewniane chaty, cerkwie i inne obiekty przenoszone tu z okolicznych miejscowości, malowniczo wtapiają się w otoczenie, szczególnie efektownie komponując się z kolorowymi, jesiennymi drzewami.

Zbiory i niezwykłe obiekty

Muzeum prezentuje kulturę ludową pogranicza, ukazując życie kilku grup etnograficznych, takich jak Pogórzanie, Bojkowie, Łemkowie i Zamieszańcy. W zbiorach skansenu znajdują się historyczne chałupy, cerkwie oraz zabudowania gospodarskie, w tym XVII-wieczna chałupa z Dąbrówki Ruskiej oraz cerkiew z 1750 roku ze wsi Rosolin. Jesienią, przyozdobione w kolory natury, te zabytki nabierają szczególnego uroku.

reklama

Badania i ochrona dziedzictwa

Dzięki Aleksandrowi Rybickiemu muzeum stało się pionierskim ośrodkiem badań nad konserwacją drewna zabytkowego. Działająca tu stacja doświadczalna środków konserwacyjnych oraz pracownia konserwatorska i budowlana odegrały ogromną rolę w opracowywaniu metod ochrony zabytków drewnianych. Muzeum od lat wydaje także publikacje naukowe, takie jak „Biuletyn Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku” oraz „Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku”.

Jesienne spacery po skansenie – idealna propozycja dla turystów

Dzięki niepowtarzalnej atmosferze, Muzeum Budownictwa Ludowego jesienią to idealne miejsce na spacery i poznawanie historii regionu. Kolorowe liście na drzewach i charakterystyczna zabudowa skansenu tworzą wyjątkowy klimat, który przyciąga turystów z całej Polski. Przypominamy jednocześnie, że Skansen w Sanoku od 1 listopada do 31 marca jest otwarty w godz. od 9:00 do 14:00. W poniedziałki wstęp wolny (w godzinach od 9:00 do 12:00). Ostatnie wejście na teren Skansenu, możliwe jest najpóźniej na 15 minut przed zamknięciem kasy.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo