Reklama

Wsparcie dla kosmicznych biznesów - Polska jako pierwszy kraj w Europie Środkowo-Wschodniej!

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesteśmy pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który znajdzie się w tym projekcie - województwo podkarpackie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie ESA BIC POLAND. Jest to część większego, europejskiego projektu tworzenia inkubatorów wspierających startupy wykorzystujące technologie kosmiczne pod egidą ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Województwo podkarpackie przystąpiło do przedsięwzięcia o nazwie ESA BIC POLAND. Jest to część większego, europejskiego projektu tworzenia inkubatorów wspierających startupy wykorzystujące technologie kosmiczne pod egidą ESA – Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na kosmiczny biznes do wzięcia jest 50 tys. euro. Szczegóły przekazała na konferencji Maria Kurowska – członek zarządu województwa.

Jest to nowe otwarcie dla naszego województwa, ponieważ przed technologiami kosmicznymi jest szeroka przyszłość. Dzięki tym startupom, które powstaną w regionie damy młodym naukowcom szansę na realizację pasji, ale będzie to również bardzo dobry biznes – mówiła na konferencji Maria Kurowska

ESA BIC to koordynowana i współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną sieć centrów inkubacji biznesowej. Jej celem jest wspieranie startupów, które wykorzystują technologie kosmiczne. Każdego roku ESA BIC wspiera 130 firm w Europie. Takie centra działają już w 17 europejskich krajach w 21 lokalizacjach. Teraz przystępuje do nich Polska oraz województwo podkarpackie.

Jesteśmy pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który znajdzie się w tym projekcie, to duży sukces – mówiła Maria Kurowska.

W lutym 2018 roku Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zainicjowała powstanie centrum inkubacji biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA BIC, ogłaszając nabór na utworzenie ESA BIC Poland.

W wyniku naboru ogłoszonego przez ARP S.A. zgłosiły się trzy konsorcja reprezentujące sześć różnych miast. Międzyresortowy Zespół do spraw Polityki Kosmicznej przyjął rozwiązanie polegające na realizacji projektu w modelu rozproszonym, z Agencją Rozwoju Przemysłu w roli lidera ESA BIC Poland oraz przy udziale trzech aplikujących konsorcjów:

  •  Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Rzeszowie – lider Zarząd Województwa Podkarpackiego.
  •  Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Gdańsku i Krakowie – lider spółka Blue Dot Solution;
  •  Konsorcjum podmiotów zlokalizowanych w Warszawie, Łodzi i Wrocławiu – lider Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej.

Mogę powiedzieć z całym przekonaniem, że jesteśmy przygotowani do tego projektu, gdyż mamy wsparcie działającego w Rzeszowie oddziału terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej, a ponadto województwo w 2017 roku przystąpiło do sieci regionów europejskich wykorzystujących technologie kosmiczne NEREUS. A więc mamy wsparcie merytoryczne oraz wsparcie techniczne – mówiła w imieniu zarządu województwa Maria Kurowska.

Startup, który zakwalifikuje się do projektu może otrzymać 50 tys. euro bezzwrotnej pomocy oraz 50 tys. zwrotnego wsparcia. Projekt ma trwać pięć lat i każdego roku na taką pomoc mogą liczyć po dwa startupy. Startupy otrzymają także pomoc merytoryczną partnerów w określonym wymiarze godzin.

Startup będzie musiał pokazać dokładnie cały biznesplan, analizy, będzie musiał wskazać czy będzie patentował rozwiązania technologiczne, które będzie planował podczas inkubacji swojego pomysłu – tłumaczyła Danuta Cichoń, dyrektor Departamentu Gospodarki i certyfikacji UMWP.

Województwo podkarpackie i partnerzy wchodzący w skład konsorcjum - wśród których są m.in. ASSECO Poland, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego, Politechnika Rzeszowska, Huge Tech oraz kilka innych podmiotów –  umowę na utworzenie konsorcjum podpisali na początku marca tego roku. W dokumencie województwo podkarpackie zobowiązało się np. do reprezentowania konsorcjum, koordynacji projektu, a partnerzy do wsparcia finansowego dla startupów i pomocy merytorycznej w określonym wymiarze godzin. Wsprawcie finansowe zadeklarowali Asseco Poland, MAR, Huge Tech. ESA BIC Poland ma rozpocząć działalność w lipcu 2019 roku.

Podczas konferencji przedstawiono również założenia projektu Our Way – „Zachowanie i promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez Zielone Szlaki”. Projekt realizowany jest w ramach Programu Interreg Europa 2014-2020. Uczestniczy w nim 6 regionów, na zasadzie partnerów z Hiszpanii, Irlandii, Francji, Węgier, Bułgarii oraz Polski.

Partnerem doradczym jest Europejskie Stowarzyszenie Zielonych Szlaków GREENWAYS z Belgii. Podkarpacie przystąpiło do projektu 1 października 2018 roku. Okres realizacji - od 1 czerwca 2018 do 30 listopada 2022.

Całkowity budżet projektu to prawie milion euro. Budżet projektu przeznaczony na zadania realizowane przez woj. podkarpackie to prawie 120 000 Euro. Celem projektu jest wsparcie dla działań na rzecz zachowania, ochrony, promocji oraz rozwijania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, zgodnie z ideą Zielonych Szlaków Greenways. Chodzi o to, aby korzystając z doświadczeń innych partnerów projektu, sprawdzone rozwiązania zastosować na Podkarpaciu. Zielone Szlaki Greenways to wielofunkcyjne szlaki służące do podróżowania, promocji zdrowego stylu życia oraz lokalnego rozwoju.

 

Źródło: podkarpackie.pl

Monika Konopka
Sebastian Kieszkowski
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE