reklama

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do Sanoka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: niepodlegla.gov.pl/T. Tołłoczko / BPN

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” zawita do Sanoka - Zdjęcie główne

foto niepodlegla.gov.pl/T. Tołłoczko / BPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” wyruszył w trasę! Historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, zawita do 40 miejscowości z całej Polski.
reklama

W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni. Zapraszamy od 15 do 17 września na sanocki Rynek.


W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. W przestrzeni mobilnego centrum edukacyjnego w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. O kulturze, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, opowiada makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku. Zwiedzanie wieńczy zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce. 

W edycji 2022, we wnętrzu Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”, zaszły pewne zmiany. Pojawiło się nowe stanowisko dla dzieci z interaktywnym stołem prezentującym 21 polskich wynalazków, które zmieniły świat. Obok stołu prezentowany jest animowany film o ustanowionym przez Sejm Patronie Roku 2022 – Ignacym Łukasiewiczu. Nowością także jest kino VR – obok samochodu rozstawiany będzie dodatkowy namiot z wygodnymi fotelami. Zakładając gogle VR, widzowie spotkają się tam z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc” – obie produkcje miały premierę w 2021 roku. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

reklama

Każdy przystanek to trzy dni na odwiedzenie mobilnego teatru. Godziny otwarcia prezentują się następująco:

  • Dzień 1: 12:00 – 18:00
  • Dzień 2: 10:00 – 18:00
  • Dzień 3: 10:00 – 16:00
Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas ok. 40 minut na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Prosimy o zapoznanie się z pełnym tekstem Zasady zwiedzania oraz Fotobudki. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogą również liczyć osoby z niepełnosprawnościami, a do przestrzeni ekspozycyjnej można wjechać na wózku inwalidzkim dzięki specjalnej, rozkładanej rampie.

reklama


Projekt dofinansowano z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN.


reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo