Upowszechnienie wiedzy i perspektywy w rewitalizacji
Konkurs "Rewitalizacja w mojej gminie" organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego skupiał się na rozpowszechnianiu wiedzy z zakresu rewitalizacji w społeczności dzieci, młodzieży i seniorów. Celem konkursu było spojrzenie na zmiany w gminach z perspektywy uczestników oraz rozwijanie umiejętności obserwacji najbliższego otoczenia poprzez dostrzeganie skutków działań rewitalizacyjnych.
Zgłoszono liczne prace konkursowe
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zgłoszono aż 224 prac plastycznych, które były oceniane pod względem jakości wykonania, pomysłowości oraz zgodności z tematem. Prace zostały podzielone na pięć różnych kategorii wiekowych, umożliwiając uczestnikom konkurowanie w odpowiednich grupach.
Wiktor Kozdroń zdobywa 3. miejsce
Wśród laureatów konkursu znalazł się Viktor Kozdroń z Zespołu Szkół nr 3 im. W. Lipińskiego i M. Beksińskiego w Sanoku. Młody artysta zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej, prezentując wyjątkową pracę plastyczną związana z rewitalizacją w swojej gminie. Jego praca wyróżniała się zarówno jakością wykonania, jak i pomysłowością.
Poznajcie bliżej Wiktora
MK: Jak odkryłeś technikę wypalania na drewnie i co Cię do niej przyciągnęło?
WK: Pirografia to technika wypalania na drewnie polegająca na rozgrzewaniu małego drucika do różnych temperatur, którym później jeżdżę po desce, tworząc warstwy i różne cienie. Technikę wypalania w drewnie odkryłem w szkole podstawowej. Przeglądając YouTube, zauważyłem filmik pt. "Człowiek, który maluje ogniem". Zaciekawił mnie ten temat i w ten sam dzień zamówiłem swój pierwszy pirograf. Później na wszelkie pytania w związku z tworzeniem prac udzielała mi odpowiedzi pani Sylwia Janczyszyn, której bardzo dziękuję.
MK: Czy możesz opowiedzieć nam o procesie tworzenia prac wypalanych na drewnie? Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do wykonania takiej pracy?
WK: Pracę zaczynam od dokładnego wyczyszczenia deski, naniesienia na nią wzoru i później procesu wypalania. Do wykonania prac jest potrzebny pirograf, deski (najlepiej jak najmiększe, czyli liściaste. Głównie korzystam z lipy oraz brzozy), odpowiednie końcówki do pirografu, ołówek, cierpliwość i dokładność.
MK: Jakie są największe wyzwania, z jakimi się spotykasz podczas tworzenia prac wypalanych na drewnie?
WK: Biorę udział w wielu konkursach plastycznych. Co za tym idzie: ciężkim elementem jest wymyślenie projektu do danego konkursu, jak i również sam proces wypalania.
MK: Czy są jakieś trudności techniczne lub artystyczne, z którymi musisz się zmierzyć?
WK: Tak, oczywiście. Trudności są napotykane na każdej pracy. Proces wypalania należy wykonywać bardzo pomału i ostrożnie, ponieważ źle wypalonego elementu nie da się tak łatwo wymazać.
MK: Czy masz ulubioną tematykę, którą często przedstawiasz w swoich pracach wypalanych na drewnie?
WK: Tematyki prac są różne ze względu na to, że biorę udział w dużej ilości konkursów, co za tym idzie projekty prac są różne. Najczęściej są to tematy historyczne. Wypalam również pracę na zamówienia, są to przeważnie portrety. Tak naprawdę można wypalić wszystko jeżeli ma się sprawną rękę i chęci.
MK: Co Cię inspiruje do wyboru konkretnych motywów?
WK: Inspiracją jest moja mama, która od początku we mnie wierzy i zachęca mnie do wykonywania prac i udziału w konkursach.
Jakie emocje lub przesłanie chciałbyś przekazać poprzez swoje prace wypalane na drewnie? Czy masz jakąś głębszą intencję lub historię za każdym dziełem?
WK: Moje prace kosztują mnie wiele wysiłku, cierpliwości i nerwów, ponieważ nie każda praca wychodzi tak jakbym chciał. Z każdą następną wypaloną pracą nabieram doświadczenia i sprawności, która przydaje się przy dalszym tworzeniu. Człowiek całe życie się uczy, aby dojść do perfekcji.
MK: Czy masz jakieś plany na przyszłość związane z tworzeniem prac wypalanych na drewnie? Czy chciałbyś eksperymentować z nowymi technikami, tematami lub materiałami?
WK: Pirografię traktuje jako hobby, które daje mi dużo satysfakcji i odciąga mnie od świata multimediów, dzięki czemu się wyciszam. Przed pirografią jako dziecko bardzo dużo kolorowałem. Później próbowałem różnych technik w ODK Puchatek w Sanoku pod okiem pani Doroty Drwięgi, która pokazała mi, jak maluje się na płótnie oraz szkle. Po 4 latach uczęszczania na zajęcia zacząłem wypalać i tą techniką posługuje się do dziś.
Najwięcej w całym moim życiu artystycznym zawdzięczam mamie, bez której mógłbym tylko pomarzyć o moim talencie. DZIĘKUJĘ !
- podkreśla Wiktor.
WK: I jeszcze moje konkursy z tego roku:
- 1 miejsce w III międzynarodowym Konkursie plastycznym "Niedźwiedź Wojtek - żołnierz gen. Andersa"
- Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Ludzie ludziom zgotowali ten los" im. Augusta Kowalczyka w Oświęcimiu
- Wyróżnienie w Konkursie na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2022.
- III miejsce w ogólnopolskim konkursie Twórczy Świat Marii Konopnickiej" zorganizowanym przez OKP Wieża Ciśnień im. B. Jareckiego w Kaliszu, w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej.
- I miejsce w konkursie plastycznym „Moja mała droga do świętości”
- Wyróżnienie w VII Wojewódzkim Konkursie „Śladem Wielkich Polaków"- Adam Mickiewicz
- I miejsce (kategoria 17-19 lat) w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Tajemniczy ogród - woda" 2023
- Wyróżnienie w konkursie Plastycznym na znaczek XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę pod hasłem, "Blask Prawdy".
- III miejsce w kategorii SZKOŁA PONADPODSTAWOWA w VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na projekt znaczka pocztowego "Jak w bajce Marii Konopnickiej"
- 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Co się stanie, gdy wyrosną mi skrzydła?"
- Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym "Porozmawiajmy o uzależnieniach i AIDS"
- Wyróżnienie w Ogólnopolskim XI Konkursie Wiedzy Patriotycznej w Romanie Dmowskim
- 2 miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Świętokrzyski Park Narodowy pt. "Świętokrzyska kartka wielkanocna"
- Laureat w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "Oddaj krew ratuj życie"
- 1 miejsce w IV edycji konkursu "Tak jak ptaki na wolność " - harcerze w obliczu II wojny światowej
- 2 miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie "Prawdy Polaków spod znaku rodła"
- Laureat w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Admirał Józef Unrug "Wolność jest w nas"
- 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie plastycznym Zabierz mnie tam wyobraźnią "Najlepszy przyjaciel to ja"
- 2 miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Zwierzęta w rodzinie"
- Wyróżnienie w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia naszym Patronem "Pokój w sercu - pokój na świecie "
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.