Rozbudowa drogi krajowej nr 84 to odpowiedź na potrzeby kierowców i mieszkańców regionu. Ta trasa stanowi główny szlak komunikacyjny prowadzący do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku, dlatego jej modernizacja jest kluczowa dla rozwoju regionu.
Ruch rośnie z roku na rok
Średni dobowy ruch roczny według GPR z lat 2020-2021 na drodze krajowej nr 84 na odcinku Zagórz - Lesko wynosił ponad 10 tys. pojazdów na dobę. Ze względu na zwiększające się natężenie ruchu (wg GPR 2015 średni dobowy ruch roczny na tym odcinku wynosił około 8 tys. pojazdów na dobę) oraz znaczną degradację eksploatowanej drogi, wymaga ona przebudowy
- wyjaśnia Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
Co zmieni modernizacja?
Drogowcy planują dostosować trasę do ruchu ciężarowych pojazdów o nacisku 11,5 tony na oś. Na trasie powstanie dodatkowy pas do wyprzedzania na podjeździe oraz nowe chodniki i zatoki postojowe. GDDKiA zadba również o bezpieczeństwo mieszkańców - przy drodze znajdują się liczne obiekty użyteczności publicznej, a piesi często poruszają się poboczem.
Dwa warianty do wyboru
Projektanci rozważają dwa warianty modernizacji drogi. Pierwszy zakłada remont po obecnym śladzie z niewielkimi korektami. Drugi wariant to poprowadzenie ponad 3-kilometrowego odcinka między Zagórzem a Postołowem nową trasą. Dzięki temu uda się złagodzić ostre zakręty i serpentyny.
Mosty i zabezpieczenia
W ramach inwestycji powstaną dwa nowe mosty - na rzece Osława w Zagórzu i na Sanie w Postołowie. Drogowcy zabezpieczą też osuwiska i wybudują nowe chodniki. Na czas prac powstaną objazdy i tymczasowe obiekty inżynierskie, które zapewnią przejezdność remontowanego odcinka.
Kto przygotuje inwestycję?
Do przetargu na dokumentację przygotowawczą zgłosiło się sześć firm. Najtańszą ofertę złożyła Pracownia Inżynierska KLOTOIDA - około 6,2 mln złotych. Kolejne propozycje przedstawiły: Multiconsult Polska (6,9 mln zł), Sweco Polska (7,2 mln zł), Promost Consulting (7,5 mln zł), konsorcjum firm MP i MPRB (8,9 mln zł) oraz DATABOUT (9,6 mln zł).
GDDKiA oceni oferty według czterech kryteriów. Cena będzie stanowić 60 procent oceny. Pod uwagę zostanie wzięte również doświadczenie głównego projektanta drogowego (20 procent), geologa (10 procent) oraz zespołu środowiskowego (10 procent).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.