Reklama

Warsztaty kryminalistyczne Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniach 8-9 oraz 15-16 września na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu odbyły się, organizowane przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie, warsztaty kryminalistyczne, w których udział wzięli technicy kryminalistyki oraz policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych podkarpackiego garnizonu Policji.

W części teoretycznej uczestnicy szkolenia zapoznali się szczegółowo z charakterystyką śladów stanowiących przedmiot badań w ramach specjalności kryminalistycznych z zakresu pisma ręcznego, jak również technicznych badań dokumentów. Biegły badań informatycznych przedstawił procedury zabezpieczania cyfrowych nośników danych, natomiast biegli z zakresu badań wypadków drogowych oraz badań traseologicznych omówili i zaprezentowali problematykę fotografii, jako formy zabezpieczenia śladów.

 

Kolejno, w ramach zajęć praktycznych, technicy kryminalistyki i policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych musieli zmierzyć się z zadaniami, zaprojektowanymi dla nich przez biegłych na trzech symulowanych miejscach zdarzeń oraz dwóch stanowiskach przeznaczonych do fotografowania miejsc i przedmiotów. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie oględzin miejsca ujawnienia zwłok NN osoby, miejsca kradzieży z włamaniem, czy oględzin osoby pokrzywdzonej przestępstwem związanym z przemocą seksualną. Mogli również zabezpieczyć ślady związane z użyciem broni palnej oraz samej broni palnej, czy też pobrać materiał porównawczy od osoby, w postaci wymazu ze śluzówki policzków oraz odbitek linii papilarnych palców i dłoni. Do dyspozycji zespołów pozostawali biegli odpowiednich specjalności kryminalistycznych, którzy nadzorowali w szczególności proces zabezpieczania śladów oraz sporządzania dokumentacji technicznej i procesowej.

 

Funkcjonariusze doskonalili umiejętności pracy w grupie, koordynowanie działań zespołu przez lidera, jak też zachowania zasad BHP. Szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu samego miejsca zdarzenia, poprzez wydzielenie i odizolowanie obszaru oględzin, ochronę przed nieautoryzowanym wejściem osoby nieuprawnionej oraz przeciwdziałanie ewentualnej kontaminacji poprzez stosowanie środków ochrony osobistej (PPE – personal protective equipment).

 

Jak przyznali sami uczestnicy szkolenia, ciągłe pogłębianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest bardzo istotne z punktu widzenia ich służby, a warsztaty, na których teoria przeplata się z praktyką, stanowią ku temu świetną okazję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy