Reklama

W Sanoku powstanie nowy kocioł na biomasę!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj (12.01.2022) została w Sanoku podpisana umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Sanockim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej sp. z o. o.. Efektem tej współpracy będzie nowy kocioł na biomasę o mocy 7MW, który już niedługo powstanie w sanockiej ciepłowni

Przedsięwzięcie będzie polegać na budowie kotła na biomasę z niezbędną infrastrukturą o mocy cieplnej nominalnej 7 MWt na terenie istniejącej ciepłowni Kiczury. Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy w postaci biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.

 

 

Koszty jakie będą potrzebne do instalacji owego kotła szacowane są na około 16,2 mln złotych. Bezzwrotna dotacja z dofinansowania w ramach Programu Ciepłownictwo Powiatowe prowadzonego przez NFOŚiGW pokryje 7,5 mln z kwoty całego projektu.

 

Produkcja ciepła z odnawialnych źródeł energii nastąpi poprzez wykorzystanie lokalnych zasobów biomasy w postaci biomasy leśnej (zrębki) do spalania w kotle wodnym. Ciepło produkowane będzie całorocznie na potrzeby istniejącej miejskiej sieci ciepłowniczej w Sanoku.

 

Biomasowy kocioł będzie nowym podstawowym źródłem do produkcji ciepła w istniejącym systemie ciepłowniczym. Według zapewnień jest to opcja najlepsza z technicznego, ekonomicznego i społecznego punktu widzenia. Kocioł na biomasę będzie pracował od 25% do 100% swojej mocy. Praca z różną mocą w ciągu roku wynika z wielkości zapotrzebowania na ciepło w okresie letnim, konieczności współpracy z innymi kotłami w sezonie grzewczym oraz przyjętego wariantu modernizacji systemu ciepłowniczego

 

 

Jaki wpływ na jakość powietrza będzie miała inwestycja?

 

Obniżenie emisji o połowę oraz wyjście z systemu ETS i unikniecie opłat związanych z emisją dwutlenku węgla to nasze dwa główne cele, jakie z myślą o tworzeniu taniego ciepła dla mieszkańców wdrażamy – mówi Krzysztof Jarosz, prezes SPGK sp. z o.o. - Poprawa efektywności energetycznej poprzez modernizacje źródeł ciepła musi być wprowadzana z dużym wyprzedzeniem. Ciepłownia SPGK w Sanoku, już dziś musi wdrażać nowoczesne przedsięwzięcia, aby wkroczyć w 2030 rok z niskoemisyjnym systemem ciepłowniczym.

 

Budowa kotła na biomasę otwiera nowy rozdział związany z tym, aby emisja CO2 była zachowana na niższym poziomie a w przyszłości miasto Sanok kojarzyło się z czystym powietrzem - mówi Tomasz Matuszewski burmistrz Sanoka

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy