Reklama

Uważajcie na niedźwiedzie! Ostrzega Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kajetan Duell Nadleśnictwo Baligórd

Uważajcie na niedźwiedzie! Ostrzega Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska - Zdjęcie główne

foto Kajetan Duell Nadleśnictwo Baligórd

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie przypomina, iż przedwiośnie to okres wybudzania się niedźwiedzi. W tym czasie zwierzęta te nie mają dostępu do naturalnego dla nich pokarmu (roślinność).

W tym okresie obserwuje się również wzmożoną penetrację lasów przez poszukiwaczy zrzucanych przez jeleniowate poroży (tzw. zrzutów). Może prowadzić to do sytuacji konfliktowych i niebezpiecznych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy człowiek zbliża się do gawry z młodymi

 

Dodatkowo, mając na uwadze poszukiwanie tzw. łatwego pokarmu przez niektóre osobniki niedźwiedzia, apelujemy o zabezpieczenie wszelkich wysypisk śmieci, koszy na nieczystości i odpadki w miejscach publicznych przed penetracją przez niedźwiedzie i inne dzikie zwierzęta.

RDOŚ zachęca także do zapoznania się z procedurą postępowania w przypadku sytuacji konfliktowych powodowanych przez dzikie zwierzęta chronione.

Spotkania z dzikimi zwierzętami w Bieszczadach nie należą do rzadkości, turyści często chwalą się w Internecie wykonanymi przez siebie zdjęciami czy filmikami. Należy jednak pamiętać, że dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne i najlepiej unikać spotkań z nimi. Zaskoczone w swoim naturalnym środowisku, mogą się zrobić agresywne.

Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to sygnał agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, pozostań na swoim miejscu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans, wycofując się powoli. Postaraj się zejść mu z drogi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy