Reklama

UWAGA! W górach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

UWAGA! W górach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego! - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bieszczadzki Park Narodowy poinformował, że w górach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z Sanoka bardzo blisko do Bieszczadów, dlatego też ostrzegamy wszystkich, którzy zmierzają się tam właśnie wybrać.

Przed każdą wyprawą będąc jeszcze w Sanoku, należy obowiązkowo sprawdzić aktualną prognozę pogody oraz mapę miejsc zagrożonych na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

 

W górach panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W obecnych warunkach stanowczo odradzamy wychodzenie na szlaki

- informuje Bieszczadzki Park Narodowy.

Szron powierzchniowy przykryty śniegiem

Znaczne zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia i uformowania depozytów śniegu na stromych stokach. W związku ze zmiennymi kierunkami wiatru zagrożenia możemy spodziewać się na wszystkich wystawach. Niebezpieczeństwo dotyczy stromych stoków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Pokrywa zbudowana z kilku warstw śniegu starego, na którym powstała wcześniej warstwa szronu powierzchniowego.

Całość przysypana  około 60 cm warstwą śniegu z ostatnich opadów. Wiejący silny wiatr utworzył depozyty przewianego śniegu, formując deski śnieżne o coraz większej miąższości. Należy zwrócić także uwagę na lokalne duże nawisy. W paśmie połonin średnia pokrywa śniegu 100 cm, w miejscach nawianych 300 cm. Na części obszaru pokrywa stabilizowana przez wysoką nieprzykrytą roślinność.

Najbliższa doba pochmurna z możliwymi przejaśnieniami w ciągu dnia, wiatr z kierunków północnych do 40 km/h, temperatura powietrza - 7˚C. Powyżej górnej granicy lasu przebieg szlaku niewidoczny, w miejscach wywianych oblodzenie. Poruszanie się bez rakiet śnieżnych lub nart skiturowych wiąże się z torowaniem w bardzo głębokim śniegu.

Stabilność pokrywy śnieżnej

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie, bądź słabo.

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Zalecenia dla ruchu osób

Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy