Jak działają oszuści?
Oszustwo zazwyczaj rozpoczyna się telefonem od osoby podającej się za pracownika banku. Oszust, posługując się różnymi pretekstami, prosi o ujawnienie wrażliwych danych, takich jak kody, hasła, PIN-y, czy loginy do bankowości elektronicznej. Często ofiarom sugeruje się także zainstalowanie aplikacji, która rzekomo ma pomóc w zabezpieczeniu konta, a w rzeczywistości pozwala na kradzież środków.
Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji”
W odpowiedzi na rosnące zagrożenie, Związek Banków Polskich wraz z Fundacją Warszawski Instytut Bankowości, Bankowym Centrum Cyberbezpieczeństwa, bankami oraz Policją zainicjowali kampanię „Bankowcy dla CyberEdukacji”. Jej celem jest edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Tegorocznymi twarzami kampanii są Daria Widawska i Jerzy Kryszak.Kampania przypomina, że banki nigdy nie proszą o hasła i kody dostępu do bankowości elektronicznej przez telefon. W przypadku podejrzeń co do autentyczności rozmowy, należy natychmiast przerwać połączenie i skontaktować się bezpośrednio z bankiem.
Sanocka policja apeluje
Sanocka policja ostrzega mieszkańców przed oszustwami i apeluje o rozwagę. W przypadku otrzymania podejrzanego telefonu, w którym ktoś prosi o dane osobowe lub logowania do banku, należy niezwłocznie poinformować o tym zdarzeniu policję oraz swój bank.Dbajmy o bezpieczeństwo swoich finansów i nie dajmy się oszukać!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.