Reklama

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

Opublikowano:
Autor:

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Apeluje się o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych aby uniknąć zderzenia z dzikim zwierzęciem. Okazuje się, że do wypadku może dojść nawet na ruchliwej autostradzie.

Wypadek pod Rzeszowem:

W nocy 11.03.19 r. na autostradzie A4 w kierunku Rzeszowa doszło do wypadku spowodowanego konfrontacją z jeleniem. Kierowca volkswagena wraz z trójką pasażerów uderzyli w jelenia, który stał na drodze. Nie spotyka się zbyt często w takich miejscach dzikich zwierząt, jednak należy zawsze zachowywać czujność. Zwierzę przewróciło się na jezdni, przez co kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w bariery energochłonne. Auto zaczęło dachować i finalnie zatrzymało się na dachu.

 

Policja przypomina:

 Jadąc z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Wczoraj na ternie powiatu węgorzewskiego w miejscowości Kolonii Pozezdrze doszło do zdarzenia drogowego z udziałem łosia. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że w pewnym momencie z pobocza wprost pod nadjeżdżającego opla wtargnął łoś. W wyniku zderzenia ze zwierzęciem 55-letni kierowca doznał obrażeń ciała i został przewieziony do szpitala. Natomiast zwierzę uciekło do pobliskiego lasu.

Informacje, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

- Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.


- Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.


- Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.

- Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach- za nim mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.

- Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranna  może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim Policję.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE