Reklama

URSA MAIOR – autentyczny smak Bieszczad [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości „Ursa Maior” w Uhercach Mineralnych (gmina Olszanica) to miejsce bieszczadzkie ze swej natury. Tu warzone jest prawdziwe bieszczadzkie piwo, tu powstała pierwsza w Bieszczadach profesjonalna stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Już teraz można powiedzieć, że obiekt Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa „Ursa Maior” (Wielka Niedźwiedzica) jest modelowym rozwiązaniem w zakresie ochrony środowiska. Nie jest dziełem przypadku, że począwszy od 2019 roku na wszystkich etykietach piwa Ursa umieszczone jest specjalne logo energii słonecznej, mówiące o tym, że piwo zostało wyprodukowane dzięki takiej właśnie energii.

 

 

W tymże roku w obiekcie zbudowano elektrownię fotowoltaiczną, która pokrywa zapotrzebowanie na energię zużywaną przez część produkcyjną browaru. Jej nadmiar przekazywany jest do lokalnej sieci dystrybucyjnej. Bieżącą produkcję energii można obserwować na monitorze umieszczonym w części degustacyjnej browaru. Ponadto na budynku założone zostały kolektory słoneczne, z których energia wykorzystywana jest do produkcji piwa. Wokół budynku nie kosi się trawy, dzięki czemu unika się hałasu, oszczędza paliwo, chroni pszczoły, trzmiele i inne zwierzęta. Browar nie stosuje jednorazowych plastikowych kubków, słomek ani talerzyków. O tym, że Ursa Maior jest eko, świadczą ponadto dwie ogrodowe oczyszczalnie ścieków oraz funkcjonujące systemy gromadzenia wody deszczowej.

Ostatnim hitem jest bezsprzecznie profesjonalna stacja ładowania samochodów elektrycznych. Jako pierwsza w Polsce, zasilana jest energią odnawialną z elektrowni fotowoltaicznej, położonej na południowej połaci dachu budynku browaru. Stacja o mocy 22 kW wyposażona jest w dwa stanowiska do ładowania równoległego oraz możliwością ładowania rowerów elektrycznych i innych pojazdów. Już wkrótce, po niezbędnym odbiorze Urzędu Dozoru Technicznego, stacja będzie ogólnie dostępna w godzinach pracy Ursa Maior.

Stacja powstała dzięki współpracy Ursa Maior z Zakładem Pomiarowo-Badawczym Energetyki „ENERGOPOMIAR-ELEKTRYKA" z Gliwic, który dostarczył też oprogramowanie open source, pozwalające na maksymalną elastyczność. To w stu procentach polska firma zatrudniająca niezwykle zaangażowanych ludzi, co było ważne przy wyborze wykonawcy.

- Budowa stacji wpisuje się w DNA Ursa Maior. Już teraz całość produkowanego prądu wykorzystywanego do produkcji piwa pochodzi ze słońca. W momencie, gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie, prąd ze słońca jest przekazywany do lokalnej sieci energetycznej - mówi dr Andrzej Czech, wiceprezes spółki Ursa Maior, będącej właścicielem browaru w Uhercach Mineralnych.

- Kolejnym etapem realizowanych inwestycji ekologicznych będzie już zaprojektowany własny magazyn energii, a także zeroemisyjny pojazd do transportu piw z etykietą Ursa Maior w Bieszczadach -  dodaje Andrzej Czech.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy