Reklama

Uroczyste przekazanie nowych ambulansów dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego [ZDJĘCIA,WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji zbliżającego się Dnia Ratownictwa Medycznego w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku zorganizowano uroczystość połączoną z przekazaniem dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku nowo zakupionych ambulansów medycznych. Karetki będą stacjonować w Tarnawie Górnej i Ustrzykach Dolnych.

Uroczystość rozpoczął briefing prasowy przed Uczelnią Państwową w Sanoku.

– W tym roku minister zdrowia zdecydował o wsparciu finansowym w ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 systemy państwowego ratownictwa medycznego. Do dyspozycji wojewody było 6 mln zł, z których 500 tys. zł postanowiłam przeznaczyć dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku, biorąc pod uwagę wiele różnych aspektów.

– mówiła Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. 

Wojewoda przy dokonywaniu weryfikacji składanych wniosków kierowała się m.in.: wiekiem użytkowanych ambulansów, ich przebiegiem, liczbą uruchomionych dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego oraz liczbą zespołów transportu covidowego.

 

– W województwie podkarpackim funkcjonuje 96 zespołów ratownictwa medycznego, w tym 14 zespołów specjalistycznych. Liczba wyjazdów w ubiegłym roku dla całego rejonu operacyjnego to ponad 143 tys., z których 18 tys. zrealizowane zostało przez karetki Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

– podkreśliła Wojewoda.

BPR SPZOZ w Sanoku funkcjonuje od czterech lat.

 

– Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe obejmuje swoim zasięgiem cztery powiaty: sanocki, bieszczadzki, brzozowski i leski. Przez ten czas mogliśmy liczyć zarówno na pomoc materialną Wojewody, jak i rządu Prawa i Sprawiedliwości, za co serdecznie dziękuję. To już kolejne karetki, które trafiły do naszego Pogotowia.

– zaznaczył starosta Stanisław Chęć.

Starosta podkreślił, że ostatni czas obfitował w wiele nieplanowanych wydarzeń. Wybuch pandemii Covid-19, a teraz wojna na Ukrainie, wymagały podjęcia przez BPR dodatkowych działań, które były możliwe dzięki posiadaniu odpowiedniej ilości ambulansów, sprzętu i zespołów ratownictwa medycznego.

Starosta Stanisław Chęć podziękował ratownikom za ofiarną i ciężką służbę świadczoną na rzecz mieszkańców i turystów.

Nowe ambulanse poświęcił ks. Roman Froń, proboszcz Parafii Przemienia Pańskiego w Sanoku.

Beata Pieszczoch, dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego wyliczyła, że łączna kwota dofinansowania sprzętu medycznego w ciągu ostatnich czterech lat, przekracza 6 mln zł.

– Dzięki otrzymanym środkom z Ministerstwa Zdrowia, od Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz władz samorządowych Powiatu Sanockiego udało nam się prawie w całości wymienić tabor samochodowy, zakupić sprzęt medyczny i ambulanse.  Poczyniliśmy milowy krok, bo dzięki nowoczesnym karetkom możemy szybko i bezpiecznie dotrzeć do pacjentów nawet w trudnym, górzystym terenie. Kiedy w 2019 roku zabiegaliśmy o połączenie małych, przyszpitalnych stacji pogotowia w jeden silny podmiot, wiele osób powątpiewało w powodzenie naszego planu. Dzisiaj już wiemy, że była to bardzo dobra decyzja. Nasze pogotowie świadczy usługi na najwyższym poziomie.    

– podkreśliła dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Dyrektor Pieszczoch wspomniała także o zwalczaniu pandemii COVID-19, tworzeniu punktów recepcyjnych, nowych podstacjach dla BPR, kształceniu pracowników w Centrum Symulacji Medycznej w Sanoku, udziale ratowników w różnego rodzaju ćwiczeniach medycznych i działalności społecznej, planach wybudowania nowej siedziby dla Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego.

 

– Przed nami kolejne wyzwanie. A wszystko za sprawą działki budowlanej przekazanej nam przez Powiat Sanocki. Dziękujemy za ten dar, który z jednej strony umacnia nas w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa w regionie, a z drugiej strony świadczy o zaangażowaniu lokalnych samorządów. Inwestycja jest możliwa dzięki zrozumieniu i przychylności burmistrza Sanoka Tomasza Matuszewskiego, Rady Miasta Sanoka oraz Rady Powiatu Sanockiego, które wyraziły zgodę na zamianę działek między Gminą Miasta Sanoka a Powiatem Sanockim.

– zaznaczyła dyrektor Beata Pieszczoch.

Symbolicznego przekazania aktu notarialnego na ręce dyrektor Beaty Pieszczoch dokonał wicestarosta Janusz Cecuła.

 

Podczas uroczystości wykłady wygłosili Jakub Dzik, dyrektor Wydziału Ratownictwa i Powiadomienia Ratunkowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie oraz dr hab. n. med. i n. o. zdr. Wojciech Roczniak z Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy