Reklama

Uroczyste podpisanie ustawy w sprawie młodzieżowych rad gminy, powiatu i sejmiku województwa

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 czerwca 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na uroczystym podpisaniu ustawy Sanok i Podkarpacie reprezentowali, przewodniczący oraz zastępca Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka - Grzegorz Nogaj oraz Maksymilian Kluska.

– Podpisałem dziś ustawę, która dotyczy samorządności młodzieżowej; w ogromnym stopniu ją wspiera i rozwija – mówił Prezydent podczas uroczystości. Jak podkreślał, młodzi ludzie muszą mieć możliwość wypowiadania się w kwestiach, które ich dotyczą.

 


Andrzej Duda zaznaczył, że młodzi mają bardzo ambitne oczekiwania i czasem nie wszystko, czego by chcieli, da się zrealizować. Ale – w jego opinii – ta ambicja stanowi dla dojrzałych polityków impuls do tego, by być ambitniejszymi w realizacji różnych zadań, gdyż „na każdym z nas ciąży obowiązek realizacji zasady zrównoważonego rozwoju”.

W uroczystości wzięli udział Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Sekretarz Stanu Błażej Spychalski i Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki.

Obecny był także Premier Mateusz Morawiecki, Pełnomocnik Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek oraz przedstawiciele organizacji młodzieżowych.

 

 

Po uroczystym podpisaniu ustawy mogliśmy porozmawiać z Panem Prezydentem oraz Panem Premierem o działaniach, jakie podejmujemy w naszych małych ojczyznach, oraz o sytuacji w naszym państwie i na świecie. Głównym wątkiem, który przewijał się w naszych rozmowach była sytuacja ludzi młodych na rynku pracy, oraz to, co należałoby zrobić, aby młodzi nie wyjeżdżali z naszego kraju. Jeśli chodzi o ustawę, to mówimy w tym momencie już nie tylko o młodzieżowych radach gmin, jak to było dotychczas, ponieważ w ustawie zostały też wyszczególnione młodzieżowe rady powiatu oraz młodzieżowe sejmiki wojewódzkie.
Ustawa podpisana przez Prezydenta daje większe możliwości działań młodym ludziom, zwłaszcza finansowania rady oraz wyjazdów służbowych członków, a także wpływ na to, kto będzie opiekunem rady. Młodzieżowe rady zyskają także szereg nowych kompetencji m.in. w zakresie inicjowania i procedowania uchwał przez organ stanowiący, opiniowania projektów dotyczących młodych mieszkańców, udziału w tworzeniu i monitorowaniu samorządowych oraz rządowych strategii polityki wobec młodzieży, a także wprowadzania własnych działań w tym zakresie. Młodzieżowa rada gminy będzie mogła zgłosić do uprawnionych podmiotów również wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej. Dzięki podpisaniu tej ustawy przez Pana Prezydenta, głos młodych będzie brzmiał mocniej i skuteczniej, za co wszystkim decydentom serdecznie dziękujemy.

- relacjonuje przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka, Grzegorz Nogaj.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – młodzieżowa rada gminy może zostać utworzona na wniosek co najmniej jednej piątej ustawowego składu rady gminy bądź wójta gminy, albo organizacji pozarządowych, lub uczniów i studentów szkół oraz uczelni z terenu danej gminy.

Doradca Prezydenta RP Łukasz Rzepecki na briefingu prasowym poinformował, że w ramach cyklu „Młodzi w Pałacu” przeprowadził konsultacje z ponad 100 organizacjami młodzieżowymi. – Dla Prezydenta Andrzeja Dudy bardzo ważny jest dialog z młodym pokoleniem. Prezydent angażuje się we wszystkie sprawy młodzieżowe – lokalne, regionalne, a także ogólnopolskie – podkreślał.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy