Reklama

Upadłość polskiego banku ogłoszona. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz swoje oszczędności!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Upadłość polskiego banku ogłoszona. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz swoje oszczędności! - Zdjęcie główne

Polski bank ogłosił upadłość | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) ogłosił, że 28 kwietnia złożył wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku, będący kolejnym etapem procesu przymusowej restrukturyzacji wymaganej przez Komisję Europejską. Bank ten borykał się z długotrwałymi problemami finansowymi, które utrudniały utrzymanie stabilności i efektywności operacyjnej w obliczu trudności rynkowych i regulacyjnych. Mimo działań podjętych wcześniej przez Bankową Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) w celu poprawy sytuacji banku, wydaje się, że nie były one wystarczające.

Zgodnie z prawem, BFG, działając jako instytucja zabezpieczająca depozyty, będzie teraz odpowiedzialny za ochronę interesów klientów banku objętych upadłością. Osoby posiadające środki zgromadzone na kontach w Getin Noble Banku powinny zachować ostrożność i zabezpieczyć swoje oszczędności w taki sposób, aby minimalizować ryzyko finansowe.

 

BFG, na podstawie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, ma za zadanie chronić pieniądze klientów banków w przypadku ich upadłości. Klienci mają prawo do zwrotu swoich depozytów w granicach gwarantowanej kwoty, która obecnie wynosi do 100 000 euro. Oznacza to, że w przypadku upadłości Getin Noble Banku, klienci mają prawo do zwrotu swoich depozytów do określonego limitu.

Działalność Getin Noble Banku została przejęta przez VeloBank, omijając portfel kredytów frankowych, w dniu 3 października 2022 roku. VeloBank jest własnością Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), który został utworzony przez osiem największych banków komercyjnych w Polsce: ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, PKO BP, Bank Pekao, BNP Paribas Bank Polska, mBank oraz Santander Bank Polska.

Aby przeprowadzić przymusową restrukturyzację, zapewnić nieprzerwaną obsługę klientów banku oraz bezpieczeństwo ich środków, przeznaczono łączną kwotę 10,34 miliarda złotych bezzwrotnego wsparcia. Z tego 6,87 miliarda złotych pochodzi z funduszy BFG, a 3,47 miliarda złotych to zaangażowanie środków SOBK. Według szacunków przygotowanych przez Deloitte Advisory, Getin Noble Bank miał ujemne kapitały własne w wysokości 3,6 miliarda złotych, co oznacza, że aktywa nie wystarczały na pokrycie zobowiązań.

Leszek Czarnecki, założyciel Getin Noble Banku, domaga się od państwa zwrotu prawie 1,5 miliarda złotych w związku z przejęciem banku.

Jednak dla większych klientów banku, którzy mają znacznie większe kwoty zgromadzone na swoich kontach, sytuacja może być bardziej skomplikowana. W takich przypadkach Bankowy Fundusz Gwarancyjny może zwrócić tylko część zgromadzonych środków, które nie przekraczają gwarantowanej kwoty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy